Gefion

Autor: 
Maciej Krawiec
Jakob Bro
Wydawca: 
ECM
Dystrybutor: 
Universal Music Polska
Data wydania: 
06.02.2016
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Jakob Bro – gitara, Thomas Morgan – kontrabas, Jon Christensen – perkusja
Album „Gefion” Jakoba Bro to pierwsza płyta dla ECM, na której pełni on rolę lidera. Wcześniej towarzyszył w sesjach dla monachijskiej oficyny m.in. Paulowi Motianowi czy Tomaszowi Stańce, ale i wydał dziesięć autorskich płyt we współpracy z wytwórnią Loveland Records. Na „Gefion” z Duńczykiem grają Thomas Morgan – muzyk, z którym już przy okazji kilku własnych albumów się spotykał – a także legenda norweskiej perkusji Jon Christensen. 
 
Wykonywany przez nich repertuar, w całości napisany przez Bro, stanowią kompozycje na swój sposób amorficzne; dźwięki, które się nań składają, zdają się być w ciągłym ruchu dyktowanym nie przez logikę, a intuicję i organiczną nieregularność. Wybrzmiewają one w przestrzeni rozległej, pełnej powietrza oraz chłodnego piękna. Muzyczne barwy rozlewają się, pogłosy rezonują, wzniecając odległe echa. W tych dźwiękowych fluktuacjach słychać mistrzostwo i mądrość artystów, którzy działaniem oszczędnym są w stanie zbudować ilustracyjną wartość swojej sztuki. Jej rozmycie wyrazowe bierze tu górę nad jasnym przekazem, jednoznacznymi emocjami czy dającymi się zdefiniować myślami. 
 
Nie wszystkich utworów to dotyczy – choćby kompozycji „And They All Came Marching Out Of The Woods”, w której stałym oparciem dla swobodnych peregrynacji Bro i Christensena jest rytmiczny motyw basu Morgana, „Copenhagen”, gdzie wariacje jednej gitarowej frazy towarzyszą improwizacjom pozostałych instrumentów czy wzruszającego miarowym łkaniem utworem „Oktober”. I one właśnie wypadają na „Gefion” najlepiej, gdyż ich komunikatywna narracja sprzyja wykreowaniu silniejszych emocji, których w pozostałych, bardziej nastrojowych kompozycjach, brakuje.

Gefion; Copenhagen; And They All Came Marching Out Of The Woods; White; Lyskaster; Airport Poem; Oktober; Ending.