15 Studies For The Oberek

Autor: 
Maciej Krawiec
Painohooligan
Wydawca: 
Decca
Dystrybutor: 
Universal Music Polska
Data wydania: 
25.11.2014
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Piotr Orzechowski - piano

Piotr Orzechowski z regularnością godną podziwu prezentuje słuchaczom swoje kolejne wydawnictwa. Po niedawnych płytach reinterpretujących Bacha i Pendereckiego, a także albumie „Hopasa” jego kwartetu High Definition, młody pianista zdecydował się w autorski sposób przyjrzeć tradycyjnej formie oberka. Zamysł „15 Studies For The Oberek” zrodził się jeszcze podczas edukacji Orzechowskiego w hiszpańskiej filii Berklee College Of Music, gdzie artysta bronił pracę magisterską na temat związku polskich tańców ludowych ze współczesną muzyką improwizowaną. Ten intrygujący koncept naukowy znalazł dźwiękowe odzwierciedlenie w piętnastu miniaturach na jego najnowszej płycie.

„Studiom nad oberkiem” Orzechowskiego daleko do encyklopedycznej w duchu, ścisłej metodologicznie aktywności. Owe „studia” postrzegam nie jako logiczne i uargumentowane wywody, lecz wyimprowizowane solilokwia powstałe z inspiracji badaną materią. Taka formuła gwarantuje muzykowi swobodę interpretacji, a Orzechowski jak mało kto potrafi ową swobodę wykorzystać. Każda kolejna kompozycja czymś zaskakuje: rozmachem myśli, natężeniem emocji, głębią barwy, błyskotliwością formalnej zabawy, czystą wirtuozerią, sugestywnością nawiązań do polskich klasyków czy światowej muzyki współczesnej. Za sprawą wielości elementów, które składają się na „15 Studies For The Oberek”, album ten może wydawać się czymś w rodzaju kolażu. Jest jakby zestawieniem różnych podanych zalążków idei i emocji, spontanicznie przemyśliwanych przez artystę.

 

Z tego powodu niektórzy być może zarzucą koncepcji Orzechowskiego brak spójności, ale w moim poczuciu o jej integralności stanowi właśnie nieograniczona wolność muzyka, który swobodnie eksploruje formy, faktury oraz przeżycia, które z nimi się kryją. A gdy artysta cieszy się wolnością w swojej muzyce, czyż i słuchacz nie cieszy się nią również, mogąc dowolnie interpretować te zaskakujące, wyzwolone podróże?

THE COLOUR: 1. Study 1, 2. Study 2, 3. Study 3,  THE TENSIONS: 4. Study 4, 5. Study 5, 6. Study 6,  THE PULSE: 7. Study 7, 8. Study 8, 9. Study 9,  THE IMPULSE

10. Study 10, 11. Study 11, 12. Study 12,  THE LINE: 13. Study 13, 14. Study 14, 15. Study 15