jazzarium

Night Reign - nowt album Arooj Aftab

Zdobywczyni nagrody Grammy® Arooj Aftab wydaje nowy album Night Reign, którego premiera odbędzie się 31 maja nakładem Verve Records. Album jest kontynuacją jej uznanego przez krytyków albumu Vulture Prince. Artystka podzieliła się także singlem "Raat Ki Rani", z towarzyszącym mu teledyskiem wyreżyserowanym przez aktorkę Tessę Thompson (w jej reżyserskim debiucie) i wyprodukowanym przez Kishori Rajan, która kieruje firmą produkcyjną Thompson Viva Maude. Od czerwca rusza także trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie.

all this this here

Współczesna twórczość Barry’ego Guya, jednego z najwybitniejszych kontrabasistów, kompozytorów i band leaderów muzyki improwizowanej i free jazzu silnie związana jest z Polską, szczególnie Krakowem, a także Warszawą. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat muzyk koncertował tu ze swoimi flagowymi orkiestrami – London Jazz Composers Orchestra i New Orchestra (w obu przypadkach dwukrotnie), grywał także niezliczone koncerty w mniejszych składach, a swoje siedemdziesiąte urodziny świętował na warszawskim festiwalu Ad Libitum.

Mingus - Czuły Barbarzyńca @ 102!

„Jestem Charles Mingus. Pół-czarny, żółty, pół-żółty, lekko, nawet nie bardzo żółty, nie wystarczająco biały, żeby nie być czarny. Uważam się za Murzyna. Jestem Charles Mingus i dla siebie samego jestem niczym.” - takimi słowami przedstawia się Mingus na pierwszych stronach swojej autobiografii „Beneath the Underdog”. Mingus to niesprecyzowany obiekt, przez samego siebie w dodatku. Na tej dezintegracji osobowościowej opiera się zresztą wielkość tego muzyka. Jest agresywny i melancholijny. Nowoczesny i głęboko tradycyjny. Czuły barbarzyńca.

Barry Guy - a gdyby przemówił bas?

A gdyby przemówił bass? Nie tylko rozswingowanym jazzowym pochodem, czy liryczną smyczkową kantyleną, ale pełnym głosem wszystkich stylów muzycznych na raz? Wolny od stylistycznych szufladek i rodzajowych etykiet? Jeśli tak by się stało, to z pewnością mógłby zabrzmieć głosem Barry’ego Guya.

Peter Kowald - melodie są dla mnie zawsze jak poczucie domu

Chyba nie sposób pisać o Peterze Kowaldzie. To, jak genialnym był muzykiem, jak ważną postacią wynika wprost z jego muzyki i procesu jej słuchania. Nie miałem nigdy okazji go poznać. Osobiście. Na jedyne spotkanie jakiego mógłbym z nim doświadczyć nie udało mi się dojechać, a na te wcześniejsze kiedy muzycy niemieckiej sceny free improv odwiedzali Polskę cześciej byłem zbyt mało zorientowany.

Jeśli czegoś naprawdę pragniesz, nie odpuszczasz tak łatwo - Avishai Cohen

Avishai Cohen miał zaledwie 18 lat, gdy po raz pierwszy postawił stopę na amerykańskiej ziemi – trafił do ojczyzny jazzu, Nowego Jorku. Był młodym, niedoświadczonym, troszkę naiwnym i bardzo zdeterminowanym młodzieńcem z Izraela, który przyjechał do Nowego Świata, by zrobić wielką karierę, jak tak wielu Europejczyków przed nim. Z tym, że jemu się udało. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych wykonawców jazzowych i okołojazzowych. Z łatwością wypełnia sale koncertowe na całym świecie, a jego występy są szeroko dyskutowane.

Ran Blake – prymat ucha

Choć rodzajów oddziaływania muzyków na słuchaczy jest wiele, to rzadko dzieje się by jeden artysta w sposób przekonujący i równorzędny funkcjonował na kilku płaszczyznach: wykonawczej, kompozytorskiej i naukowej. Do tego grona należy świętujący dziś swe 87 urodziny Ran Blake. Przez długie lata swej kariery zdążył poznać się jako błyskotliwy pianista i kompozytor, ale i wybitny pedagog oraz badacz muzyki.

Zohg Amba: Jest głośno

Zwlekałem z napisaniem o Zoh Ambie. Przyznam szczerze tym chętniej im częściej dochodziły mnie informacje o kolejnych albumach ukazujących się na rynku. Nie mam prawdę powiedziawszy wielkiego zaufania do sytuacji spektakularnych debiutów, a szczególnie do takich debiutów, które dzięki hiper pobudzeniu braci dziennikarskiej dzieją się atmosferze euforycznego uniesienia.

Tom Skinner zapowiada nowy album Voices of Bishara Live at "mu"

Urodzony i mieszkający w Londynie perkusista, kompozytor i lider zespołu Tom Skinner (znany ze współpracy z The Smile i Sons of Kemet) ogłosił dziś wydanie nowego, limitowanego, podwójnego LP w wersji deluxe nakładem IARC i opublikował na cyfrowych platformach muzycznych dwudziestominutowy singiel z albumu (jego interpretacja na żywo kompozycji Abdula Waduda "Oasis").

Nduzo Makhatini i jego najnowsza płyta uNomkhubulwane z premierą w czerwcu.

Południowoafrykański pianista, kompozytor, uzdrowiciel i filozof Nduduzo Makhathini zapowiedział premierę swojego trzeciego albumu w Blue Note uNomkhubulwane, która odbędzie się 7 czerwca. Transcendentna trzyczęściowa suita - oddająca hołd zuluskiej bogini uNomkhubulwane i opowiadająca tragiczną historię Afryki – na której usłyszymy trio Makhathiniego z basistą Zwelakhe-Duma Bell le Pere i perkusistą Francisco Melą. Album będzie dostępny na ekskluzywnej kolorowej płycie winylowej, czarnej płycie winylowej, CD lub w wersji cyfrowej.

Strony