Small Places

Michael Formanek Quartet
Wydawca: 
ECM
Dystrybutor: 
Universal
Data wydania: 
17.09.2012
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Tim Berne: alto saxophone; Craig Taborn: piano; Michael Formanek: double bass; Gerald Cleaver: drums, shruti box

Tym razem będzie bardzo krótko. Czasami wystarczy rzucić okiem na skład i już wiadomo, że jest spore prawdopodobieństwo co najmniej przyzwoitej płyty. W tym wypadku tak właśnie jest. Craig Taborn, Tim Berne, Gerald Cleaver i lider tego gwiazdorskiego składu – kontrabasista Michael Formanek sprawiają bez większego wysiłku, że najnowszy krążek basisty „Small Places” jest po prostu bardzo dobry.

Osiem autorskich kompozycji Formanka – wysmakowanych, ciekawych i oczywiście znakomicie zagranych. Każdy z instrumentalistów dostaje od lidera sporo miejsca, na pierwszy plan najczęściej wychodzi saksofonista Tim Berne, również pianista Craig Taborn co chwila dorzuca od siebie jakieś perełki. Stylistyka jest zmienna: od utworów nieco rozawangardyzowanych aż po klimatyczne, delikatne ballady, w dobrym ECM-owskim stylu. Trudno powiedzieć gdzie kończy się kompozycja, a zaczyna improwizacja. Kwartet, który odpowiedzialny jest za ECM-owski debiut Formanka „The Rub and Spare Change” pozwala sobie na zdecydowanie więcej szaleństwa niż przy nagrywaniu poprzedniego krążka. Ta płyta jest po prostu bardzo mocna. Nie rzuca na kolana, ale jest solidna i stanowczo godna uwagi i zupełnie inna niż albumy, które FOmanek nagrywał w czasach kontraktu z ENJA Records czy Screwgun.

Small Places; Pong; Parting Ways; Rising Tensions And Awesome Light; Slightly Off Axis; Seeds And Birdman; Wobble And Spill; Soft Reality