Combobulated

Autor: 
Piotr Wojdat
Tom Rainey Trio
Wydawca: 
Intakt Records
Data wydania: 
22.02.2019
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Tom Rainey - perkusja; Mary Halvorson - gitara; Ingrid Laubrock - saksofon

Tom Rainey stale wprowadza nowe pomysły do swojego muzycznego menu. Na “Combobulated” ten trend zostaje podtrzymany. Przy okazji dołączają do niego saksofonistka Ingrid Laubrock i gitarzystka Mary Halvorson. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że te postaci razem i osobno gwarantują moc wrażeń ze słuchania ich ekscytujących i złożonych improwizacji.

Utwory, które składają się na “Combobulated” zostały zarejestrowane na żywo we wrześniu 2017 roku w Firehouse 12 w New Haven w Connecticut.
Kompozycja tytułowa, prawie 19-minutowa epopeja, brzmi niesamowicie i jest pełna zwrotów akcji. Muskularne bębnienie Toma Raineya eksploruje barwy i odcienie - czasami jednocześnie. Jednak równie łatwo może pozostać w tle, zakamuflowane za wybuchami kreatywności Ingrid Laubrock i Mary Halvorson. Halvorson wydobywa z gitary efekty dźwiękowe, którymi stara się na nowo zdefiniować brzmienie tego instrumentu. Laubrock gra gwałtownie, czasami odsłania swoją łagodną stronę, a w „Splays Itself” daje popis z zakresu rozszerzonych technik gry na saksofonie.

Trio Toma Raineya może pochwalić się ogromną energią i oryginalnością, a jego walory muzyczne są uwypuklone dzięki spektakularnemu miksowaniu, masteringowi i postprodukcji Davida Torna. Obecnie trudno o bardziej innowacyjnych muzyków, którzy na nowo definiują jazz jako muzykę otwartą, a nie osadzoną w konkretnych ramach skamielinę. Wysłuchanie, jak grają razem na “Combobulated”, jest dużą przyjemnością.


 

1. Combobulated; 2. Point Reyes; 3. Fact; 4. Isn't Mine; 5. Splays Itself; 6. Torn Road;