Marc Ribot's Ceramic Dog na dwudniowej rezydencji w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

5-go i 6-go lipca w Pardon, To Tu, dwudniowej rezydencji i na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Marc Ribot's Ceramic Dog.

Marc Ribot gry na instrumencie uczył się u Franza Casseuas - haitańskiego kompozytora i gitarzysty klasycznego. Już jako nastolatek grał na gitarze w różnych garażowych zespołach. W 1978 r. przyjechał do Nowego Jorku i tu zaangażował go do swego zespołu organista Jack McDuff, a także legendarny głos soulowy Wilson Pickett. W 1984 r. dołączył do jednego z najważniejszych składów nowojorskiej sceny muzycznej, zespołu Lounge Lizards. W tym czasie gitarzysta interesuje się łączeniem wielu różnorodnych tradycji muzycznych: muzyki latynoskiej, jazzu, klasycznego bluesa i estetyki rockowej. Ribot szybko zdobywa uznanie wielu artystów, którzy zapraszają go udziału w swoich nagraniach, by wymienić tylko: Toma Waitsa, Marianne Faithful, Elvisa Costello, Johna Zorna, Billa Frisella, McTyner'a, zespół Medeski Martin and Wood, Allena Ginsberga, Hectora Zazou, Allison Kraus czy Roberta Planta. Jako lider staje na czele zespołów: Shrek, Rootless Cosmopolitans, Marc Ribot Trio oraz Ceramic Dog, z którymi nagrywa własną odmianę jazzu i muzyki soul. W 1996 roku ukazuje się jego solowy album: Don't Blame Me, na którym dokonuje reinterpretacji amerykańskich standardów. W 1998 do sklepów trafia album Marc Ribot Y Los Cuban Postizos, na którym mierzy się z twórczością wielkiego kubańskiego pieśniarza Arsenio Rodrigueza. W roku 2004 swą premierę ma koncert na orkiestrę i gitarę elektryczną skomponowany przez Stewarta Wallace'a specjalnie dla Marca Ribota. Utwór ten został wykonany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną w Waszyngtonie. Znakomity gitarzysta koncertuje i bierze udział w sesjach nagraniowych wielu zespołów prowadzonych przez Johna Zorna z Masada Electric na czele. Komponuje także muzykę do filmów fabularnych min. „Mystery Train” Jima Jarmuscha.

Shahzad Ismaily nagrywał i występował z wieloma różnorodnymi wykonawcami, takimi jak Laurie Anderson i Lou Reed, Tom Waits, Jolie Holland, Laura Veirs, Bonnie Prince Billy, Faun Fables, Secret Chiefs 3, John Zorn, Elysian Fields, Shelley Hirsch, Niobe, Will Oldham, Nels Cline, Mike Doughty (z Soul Coughing), Graham Haynes, David Krakauer, Billy Martin z Medeski Martin and Wood), Carla Kihlstedt’s Two Foot Yard, the Tin Hat Trio, Raz Mesinai i Burnt Sugar. Zajmuje się także komponowaniem muzyki teatralnej i baletowej między innymi dla Mina Tanaki i Frankfurt Ballet and the East River Commedia. Ostatnio za muzykę do filmu Frozen River otrzymał nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym Sundance 2008.

Ches Smith to amerykański perkusista i wibrafonista, który komponuje i wykonuje muzykę w bardzo szerokiej stylistyce – występuje z solowymi koncertami perkusyjnymi, współpracuje z eksperymentalnymi zespołami rockowymi i w różnych projektach jazzowych. Grał między innymi z takimi projektami i muzykami, jak Good For Cows, Marc Ribot, Mr. Bungle, Secret Chiefs 3, Xiu Xiu, Trevor Dunn's Trio – Convulsant, Carla Bozulich, Beat Circus, Sean Hayes, Ben Goldberg, 7 Year Rabbit Cycle, Ara Anderson czy Fred Frith. Jest autorem solowego albumu Congs For Brums wydanego w 2006 roku.

CO? – 2 Nights with Marc Ribot's Ceramic Dog
KTO? – Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 5-6/07/2015, 20:30
BILETY? – 80 zł

Tagi: