Miguel Zenon z nagrodą i stypendium Fundacji Doris Duke

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Fundacja Doris Duke ogłosiła, że saksofonista, kompozytor i konceptualista Miguel Zenón otrzymał nagrodę Doris Duke Artist Award 2024, największą nagrodę w Stanach Zjednoczonych przeznaczoną specjalnie dla indywidualnych artystów wykonawców. Jest on jednym z sześciu laureatów wybranych ze względu na ich wyjątkowe osiągnięcia, z których każdy otrzymuje 525 000 USD w nieograniczonych funduszach i zachętę w wysokości do 25 000 USD do oszczędzania na emeryturę. Pozostali uhonorowani w 2025 roku to Nataki Garrett (teatr), Shamel Pitts (taniec), Acosia Red Elk (taniec), Esperanza Spalding (jazz) i Chay Yew (teatr).
 
„Doris Duke Artist Award to więcej niż nagroda - to platforma do walki o przyszłość wszystkich artystów. Oświetlając pełen zakres ludzkich możliwości, tych sześciu niezwykłych artystów pokazuje nam, dlaczego ta walka jest tak ważna” - powiedział Sam Gill, prezes i dyrektor generalny Doris Duke Foundation.
 
„Jestem niezmiernie wdzięczny za otrzymanie tej nagrody wraz z tak wybitną grupą osób” - powiedział Zenón. „Wyróżnienia takie jak to inspirują nas wszystkich do dalszego rozwoju jako artystów i twórców, z otwartymi umysłami i uszami”.
 
Nagroda Doris Duke Artist Award została ustanowiona w 2012 roku, aby uwolnić moc kreatywności i kształtować nasze społeczeństwo na lepsze. Nagroda i związane z nią programy mają na celu stworzenie warunków, w których artyści mogą się rozwijać.
 
Poza nagrodami pieniężnymi, fundacja zapewnia laureatom również wsparcie, w tym rozwój zawodowy, planowanie finansowe i usługi zarządzania, lepsze możliwości nawiązywania kontaktów i występów.
 
W połączeniu z Nagrodami 2024, Fundacja Doris Duke jeszcze bardziej rozszerzy swoje wsparcie dla społeczności laureatów nagród, jednych z największych żyjących artystów teatralnych, tanecznych i jazzowych. W kwietniu fundacja będzie gospodarzem pierwszego z serii corocznych spotkań w Nowym Jorku, podczas którego odbędzie się sympozjum na temat przyszłości sztuk performatywnych zatytułowane „Creative Labor, Creative Conditions: A Symposium and Celebration of the Doris Duke Artist Awards” i zainauguruje coroczne rekolekcje dla laureatów nagrody Doris Duke Artist w Duke Farms, centrum środowiskowym fundacji o powierzchni 2700 akrów.  
 
Program nagradza artystów za ich osiągnięcia w dziedzinie tańca współczesnego, jazzu i teatru. Nieograniczony charakter nagrody pozwala artystom wykorzystywać fundusze na potrzeby osobiste lub zawodowe i cieszyć się swobodą realizacji wybranych przez siebie projektów. W ubiegłym roku fundacja podwoiła kwotę nagrody, aby zasygnalizować siłę trwałego wsparcia dla indywidualnych artystów wykonawców i uczcić ogromne wspólne korzyści dla społeczeństwa, gdy artyści są inwestowani jako całe osoby i jako kreatywni pracownicy. Łącznie z odbiorcami w 2024 roku, fundacja do tej pory zapewniła 135 artystom 38,8 miliona dolarów w ramach programu Doris Duke Artist Award. 
 

 

Tagi: