Shadows

Autor: 
Maciej Karłowski
Oleś / Werner / Oleś
Wydawca: 
Fenommedia
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

Dla miłośników jazzowego mainstreamu twórczość braci Olesiów jest zbyt awangardowa, dla awangardzistów zdecydowanie zbyt mocno poukładana. Zajmują na polskiej scenie miejsce dziwne. Jak zresztą wszyscy, którzy są zdolni, konsekwentni w artystycznych wyborach i nie podatni na muzyczną chałę. Na scenie Tygmontu raczej ich nie zobaczymy, ale światowa czołówka z Theo Jorgensmannem, Davidem Murray’em, Erik Friedlanderem, Simonem Nabatovem i ukochanym dzieckiem chicagowskiej sceny Kenem Vandermarkiem, grywa i nagrywa z nimi chętnie. Grono to powiększyło się także o Kenny'ego Wernera. Dla mniej wtajemniczonych to pianista z płyty "Blue Note Sessions" Nigela Kennegy’ego, dla lepiej zorientowanych, jeden z największych ekspertów nowoczesnej jazzowej pianistyki w USA (podobno sam Herbie Hancock czasem zasięga jego rad). Repertuar płyty „Shadows” to poza  jednym utworem zbiór szkiców pióra Bartka Olesia.

I właśnie w repertuarze upatrywałbym największej siły tej płyty. Oczywiście poziom wykonawczy wszystkich jest bezdyskusyjny, ale odnoszę wrażenie, że wyjątkowość nagrania tworzy się tu w bezpośrednim zderzeniu muzykalności Wernera z utworami, o niekoniecznie stricte jazzowym charakterze. Mamy więc intrygujące tematy, fascynujące improwizacje, oryginalność muzycznych myśli, imponujący balans pomiędzy tym co zapisane i tym co wyimprowizowane oraz jakże rzadko spotykana dbałość aby zagrać tylko te najważniejsze dźwięki. Chciałoby się powiedzieć, że jest tu wszystko co powinno być w nowoczesnym fortepianowym trio. Jest jednak coś więcej. Rodzaj tajemnicy, który każe sięgać po płytę za każdym razem jak po nowość. 

1. Discovery, 2. White Tree, 3. Good News, 4. Green Water, 5. Shadows, 6. Shape & Shade, 7. Blanka Centauri, 8. Its Only A Dream