Satan In Plain Clothes

Autor: 
Piotr Wojdat
All Included
Wydawca: 
Clean Feed
Data wydania: 
07.05.2015
Dystrybutor: 
Clean Feed
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Martin Küchen - saksofon; Thomas Johansson - trąbka; Mats Alekint - puzon; Jon Rune Strøm - kontrabas; Tollef Østvang - perkusja

Skandynawski kreatywny jazz w barwach portugalskiej wytwórni Clean Feed ma się nadzwyczaj dobrze. Przykładem potwierdzającym tę tezę jest najnowsza płyta kwintetu All Included, na którego czele nieformalnie stoi saksofonista Martin Küchen. Wraz z zespołem właśnie osiągnął prawdziwe mistrzostwo w żonglowaniu stylistykami, nie tracąc przy tym nic na komunikatywności artystycznego przekazu.

“Satan In Plain Clothes” to jeden z tych albumów, który zaskakuje słuchacza niemal na każdym kroku. Szczególnie pierwszy kontakt z płytą może być przyjemnie dezorientujący. Otwierająca krążek “Tune For Martin” to kompozycja, która kipi wręcz energią i jest pełna niespodziewanych erupcji. Następujące po niej “I’ve Been Lied To” początkowo sprawia wrażenie jakby ktoś nam przełączył płytę. Melancholijny nastrój i powolne tempo utworu wprawia w zupełnie inny nastrój, by w drugiej części wyprowadzić nas z tej błogości. Na inną orbitę wystrzela nas też utwór tytułowy, który odznacza się rockową motoryką i nośnym motywem głównym.

Jazzowy rollercoaster jest zasługą szwedzkiego improwizatora Martina Küchena i jego kolegów. Skład All Included uzupełniają trębacz Thomas Johansson, puzonista Mats Äleklint, kontrabasista Jon Rune Strom oraz perkusista Tollef Ostvang. Wszyscy wymienieni są nie tylko znakomitymi instrumentalistami, ale i doświadczonymi muzykami, którzy mieli do tej pory okazję współpracować z takim osobowościami jak Ab Baars, Joe McPhee, Ken Vandermark czy Paal Nilssen-Love.

“Satan In Plain Clothes” to efekt znakomitej pracy zespołowej kwintetu All Included, gdzie każdy z instrumentalistów znajduje swoje miejsce w tej dosyć skomplikowanej układance. Nawiązania do klasyki free jazzu i hardo bopu z lat 60. świadczą o dużej erudycji Skandynawów, ale też nie można powiedzieć, że pojawiają się tylko po to, by komukolwiek zaimponować. Wrażenie robi naturalna swoboda w operowaniu kontrastami oraz balansowaniu na krawędzi awangardy i tradycji. “Satan In Plain Clothes” jest jak spacer na linie, który dostarcza wielu wrażeń i kończy się dla wszystkich dobrze. 

1. Tune for Martin; 2. I've been lied to; 3. The gap; 4. Despair is in the air; 5. Three courses; 6. Satan in plain clothes