Krakowska Jesień Jazzowa 2012: Free Jazz jest fun! Relacja z koncertu All-included

Autor: 
Bartosz Adamczak (www.jazzalchemist.blogspot.com)

Ledwie wieczór wcześniej Martin Kuchen hipnotyzował Alchemiczną publiczność swoją  minimalistyczną wizją solowego performance. All Included to już wybuchowy i energetyczny kwintet free jazzowy w którym weteran przedstawia młode talenty skandynawskiej sceny.

Docenić warto wszechstronność i różnorodność muzycznej aktywności lidera – od elektro-akustycznej minimalistycznej muzyki solowej, poprzez free jazzową ale stonowaną muzykę Trespass Trio aż po rozbuchaną i radosną free jazzową fiestę formacji Angles. All Included mieści się idealni w tym spektrum i proponuje muzyką zakorzenioną ścislę w tradycji free jazzowej, muzyczną przestrzeń wypełnioną zespołowo tworzoną dynamiką, w której krótkie i chwytliwe tematy stają się platformą do solowych i grupowych eskapad z domieszką swobodnego szaleństwa.

Nie pomnę niestety skandynawskich tytułów kolejnych utworów ale szczególną radochę sprawił mi utwór drugi oparty na nieco bluesowym basowym riffie, z odrobiną liryzmu we wstępie. Wszystkie kompozycje zgrabnie wprowadzają kolejne solowe partie, jest w nich wyczucie narracyjne i dramaturgiczne, które pozwala wypełnić długi, kilkunastominutowe wykonania.

Wszyscy muzycy pokazują nieprzeciętne umiejętności solistyczne ale moje największe uznanie zdobył schowany z tyłu Jon Rune Strom, który energicznie szarpiąc, niemal wyrywa z kontrabasu struny a jego potężny sound daję zarówno strukturalną podbudowę jak i zachęca pozostałych muzyków do kolejnych szalonych rytmiczno, melodyczno, harmonicznych galopad.

Muzyka All Included jest surowa, młodzieńczo - wybuchowa i przepełniona muzyczną wyobraźnia. Dobry przykład trudnej sztuki kompromisu między kompozycyjną strukturą i improwizacyjną swobodą, między grupowym brzmieniem i solistycznym ego. Po prostu Free i Jazz. Oczywiście to już wszystko było, ale potrafisz zrobić to dobrze i sprawia to tobie i innym frajdę, to dlaczego nie spróbować jeszcze raz? Free Jazz jest fun.

Zachowajcie w pamięci nazwiska członków tego zespołu, coś mi mówi, że usłyszymy ich (i o nich) jeszcze nie raz.

 

All Included:

 

 

Martin Küchen - alto sax, sopranino

Mats Áleklint – trombone

Thomas Johansson - trumpet

Jon Rune Strøm - double bass

Tollef Østvang -drums