Krakowska Jesień Jazzowa 2013: gwiazdy NU ENsemble - Agustí Fernández

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Na hasło Palma de Mallorca na myśl przychodzą raczej wakacje, słońce, plaża - w każdym razie raczej nie muzyczna improwizacja. Tymczasem to właśnie tam przyszedł na świat jeden z najważniejszych dziś improwizatorów Starego Kontynentu. Jego pianistyczny kunszt docenili m.in. Peter Kowald, Derek Bailey, Barry Guy, Evan Parker, a ostatnio także Mats Gustafsson. Ten ostatni niedługo zagra z nim w reaktywowanym legendarnym NU Ensemble. Gdzie? Oczywiście w Krakowie podczas 8 edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej - oto Agusti Fernandez!

Fernandez swobodnie czuje się właściwie w każdym muzycznym kontekście - od recitali solo przez niezliczoną ilość duetów, słynne trio Fernandez/Guy/Lopez po wielkie składy Electro- Acoustic Ensemble Evana Parkera, New Orchestra Barry Guya i Folding Spaces Lawrence D. Butcha Morrisa. Mimo udziału w tych międzynarodowych projektach, nie stroni od zgłębiania muzycznych tradycji własnego regionu. Wziął udział m.in. w niezwykłym artystycznym projekcie poświęconym Buenaventurze Durrutim - przywódcy hiszpańskich anarchistów.  Artyści Hiszpanii i Francji oraz zaproszeni goście - muzycy, poeci, aktorzy - zawiązali Kolektyw dla innej przyszłości. Na dwupłytowym albumie, zatytułowanym po prostu „Buenaventura Durruti” wracają do pieśni anarchistów czasów wojny domowej w Hiszpanii, wierszy z tego okresu, nagrań archiwalnych, tworząc niezwykłe słuchowisko poświęcone wolności. Fernandez współpracuje także z Marioną Sagarrą - katalońską wokalistką, pianistką i poetką. Ostatnio zrealizowali razem płytę „Lent, lent, corrent”

Tegoroczną wydawniczą gratką z udziałem pianisty jest album „Mad Dogs” czyli zapis koncertów w krakowskiej Alchemii poprzedzający wielki finał - występ Barry Guy’s New Orchestra. Jego solo na fortepian preparowany otwiera ten 5-płytowy box. Później usłyszeć można go w duecie z Matsem Gustafssonem, w kwartecie z Parkerem, Guyem i Paulem Lyttonem a wreszcie w oktecie Agustí Fernández / Johannes Bauer / Raymond Strid / Trevor Watts / Herb Robertson / Per Åke Holmlander / Mats Gustafsson / Paul Lytton.

Jednak nadrzędną domeną Agustiego Fernandeza są duety. Improwizowanych dwugłosów  - z saksofonistami, kontrabasistami, perkusistami, gitarzystami, flecistką Jane Rigler, grającą na instrumentach elektronicznych Joan Saurą czy wreszcie z pianistką Marilyn Crispell - nagrał już 17. Ostatnim jest wydana przez krakowską oficynę NotTwo płyta „The Voice Is One” - muzyczna rozmowa z Evanem Parkerem. Tak o tym albumie pisał w swej recenzji Kajetan Prochyra:

Głos jest jednością. Głos jest tym, co najważniejsze, najcenniejsze, tym co nas spaja, co pozwala nam być sobą i ze sobą - tak próbowałbym odpowiedzieć na pytanie „o czym jest ta płyta?”. Wspaniale słucha się tu tak najróżniejszych barw z brzmieniowej palety saksofonu Evana Parkera, jak i minimalistycznych poszukiwań akustycznych a gdzie indziej wirtuozerskiego rozmachu pianistycznego Agustiego Fernándeza. Wielką frajdę sprawia śledzenie jak muzyczne myśli odbijają się w dialogu obu muzyków. W ich grze jest coś bardzo plastycznego, przestrzennego, poruszającego wyobraźnię. Jednak to, co w tej muzyce najcenniejsze wydarza się gdzieś ponad nią. Tak jak w rozmowie z przyjacielem nie chodzi tylko o to o czym rozmawiamy, ale przede wszystkim o to, że jesteśmy razem, że czujemy się bezpiecznie, swobodnie, pewnie - lepiej niż gdy jesteśmy sami. Przyjaźń daje nam siłę, energię. Tkwi ponad językiem, którym się posługujemy - zawiera się bardziej w samym w głosie. Okazuje się, że dotyczy to także Muzyki. 

Tytuł duetu z Parkerem świetnie pasuje do opisu muzyczego życiorysu Fernandeza, który dając swój głos tak wielu tak odrębnym muzycznym przedsięwzięcią - zachowuje własną autonomię i rozpozwalność. Co więcej, słuchając go ma się tę radosną świadomość, że jest się częścią niekończących się artystycznych poszukiwań - formy, brzmienia, proporcji. I chyba nie inaczej będzie podczas krakowskich koncertów Nu Ensemble, choć bez Evana Parkera, ale za to z całąplejadą innych improwizujących znakomityości w Europy i USA.

 

23 czerwca 2013 - niedziela

13.00 IMPROWIZACYJNE WARSZTATY INTEGRACYJNE Z SAADET TÜRKÖZ (otwarte dla publiczności)

16.00 KREACJE/ZDERZENIA (wstęp wolny)

19.00 koncert MAŁGORZATA BOGUSZ & HYBRIDA CONCLUSIO (wstęp wolny)

20.30 koncert AGUSTÍ FERNÁNDEZ/EVAN PARKER (14/19 PLN)