Msza Święta w Brąswałdzie

Autor: 
Kajetan Prochyra
kIRk
Wydawca: 
Innergun
Data wydania: 
14.11.2011
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Paweł Bartnik - instrumenty elektroniczne; Olgierd Dokalski - trąbka; Filip Kalinowski - gramofony

Wielka to frajda odkrywać zupełnie nowe muzyczne obszary za sprawą muzyków znanych dotąd z projektów jazzowych czy okołojazzowych. Tak jest właśnie z grupą kIRk i ich najnowaszą płytą “Msza Święta w Brąswałdzie” i jej trębaczem - Olgierdem Dokalskim, znanym czytelnikom Jazzarium.pl z zespołu Daktari.

Brąswałd to wieś na Mazurach, założona jeszcze w XIV wieku. Z XIV wieku również pochodzi kościół - parafia św. Katarzyny. W sąsiednik wsiach mieszczą się dwa żeńskie zakony - katarzynek i karmelitek bosych. Brąswałd ma wyjątkowo binarny kod pocztowy 11-001. Doskonałe to siedlisko dla muzyki elektronicznej, pełnej onirycznych pejzaży, skrzypnięć, szmerów, głosów. Słuchacz “Mszy...” staje sie nagle zagubionym, nocnym wędrowcem po mazurskich lasach, który choć na swej drodze trafił na teren parafii, wcale nie może czuć się tam do końca bezpiecznie.

Świat “Mszy...” jest niepokojący, ale swoją tajemniczością przyciąga. Dla jazzowego słuchacza, przewodnikiem po nim będzie dźwięk trąbki, który co i raz poddawany jest ambientowym modulacjom. Spokojnie rozwijające się kompozycje pozwalają wsłuchać się w dźwięki elektroniczne - oszczędny, beat, charakterystyczne zadziorne sample filmowych linii dialogowych, scratche, i całą paletę preparowanych dźwięków, mających w sobie swoiste analogowe ciepło.


Muzyka technoidalna, inteligent dance music, illbient i inne trudne słowa służą do określenia gatunkowego grupy kIRk. Trzech muzyków - Paweł Bartnik (instrumenty elektroniczne), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofony) - tworzą przede wszystkim przestrzeń. Przestrzeń, w której mniej znaczy więcej.

Niezwykłości dodaje fakt, że muzyka na tej płycie nie jest efektem wielogodzinnych renderów i komputerowego preparowania. Materiał ten zarejestrowany został na koncertach i próbach kIRka. To muzyka na żywo improwizowana.  Już w czwartek w warszawskim klubie Jedyne Wyjście posłuchac będzie można kIRk’owej “Mszy...” na żywo. Warto! Nie tylko przez wzgląd na adwent.

1. Msza Święta w Brąswałdzie  10:15; 2. Uroczysty Obiad w Dywitach  12:05; 3. Prawdziwe piekło  0:58; 4. Ortodoks  12:39; 5 Naprawdę smutna popijawa  6:30