Portugalska Selva na początek jesiennych spontanicznych wydarzeń koncertowych w Dragonie

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Do kalendarzowej jesieni brakuje nam jeszcze trzech pełnych tygodni, ale na krajowych scenach muzyki jazzowej i improwizowanej kolejna pora roku zaczyna się chyba na dobre. Przynajmniej tak twierdzą organizatorzy spontanicznych koncertów, które od pięciu lat cyklicznie odbywają się w klubie Dragon, w Poznaniu przy ul. Zamkowej 3.

Trybuna Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club zapraszają nas już w najbliższą niedzielę, 4 września, na pierwszy jesienny koncert cyklu Spontaneous Live Series. W ramach edycji trzydziestej pierwszej na deskach klubowych pojawi się portugalskie trio The Selva, pod wodzą świetnie znanego także w Poznaniu basisty Gonçalo Almeidy.

Trasa koncertowa tria zaczęła się w ostatnią sobotę w holenderskim Groningen i potrwa aż do 12 września. Poza Holandią artyści odwiedzą także Niemcy, czeską Pragę, Łódź, Poznań i na koniec rodzimą Portugalię (łącznie zaplanowanych jest 17 koncertów).

Obok Almeidy (kontrabas, elektronika) w składzie Selva odnajdujemy Ricardo Jacinto (wiolonczela i elektronika) oraz Nuno Morão (perkusja). Trio ma w dorobku trzy albumy wydane dla portugalskiego Clean Feed lub jego satelity Shhpuma - The Selva (2017), Canicula Rosa (2019), Barbatrama (2021). Każdy z nich prezentuje inne oblicze tego … nieprzewidywalnego składu, który zdaje się hołdować tylko jednej zasadzie – grać muzykę w pełni improwizowaną. Pierwszy album Selva, to akustyczna kameralistyka, na drugim muzycy pokazują niemal rockowy pazur, podłączając instrumenty pod naładowane silnym prądem wzmacniacze, z kolej na ostatnim albumie akustykę tria wspiera elektronika Rutgera Zuyderfelta (szerzej znanego jako Machienfabrik). To, co zobaczymy w trakcie obecnej trasy Portugalczyków będzie zapewne konglomeratem doświadczeń wszystkich płyt tria.

https://shhpuma.bandcamp.com/album/barbatrama

The Selva, Dragon Social Club, Poznań, 4 września 2022 roku, godzina 20.00 (bilety dostępne na www.kupbilecik.pl)

The Selva, Cyrk Pod Zielonym Xiężycem, Łódź, 3 września 2022 roku, godzina 19.30

*****

Kolejne wydarzenia w Dragonie są już także dość szczegółowo zaplanowane. Jeszcze we wrześniu (dokładnie 22.09) w Poznaniu zagrają Matthias Müller (puzon) i Michał Giżycki (saksofony, klarnety). Na początku kolejnego miesiąca (6-8.10) czeka nas szósta edycja Spontaneous Music Festival (szczegóły już wkrótce!), a jeszcze pod koniec tego samego miesiąca (28.10) oczekiwać możemy kwartetu portugalsko-polskiego w intrygującym składzie: José Lencastre (saksofony), Grzegorz Tarwid (fortepian), Zbigniew Kozera (kontrabas) oraz João Lencastre (perkusja). W listopadzie na deskach Dragona pojawią się kolejni Portugalczycy – altowiolinista Ernesto Rodrigues, wiolonczelista Guilherme Rodrigues oraz saksofonista Nuno Torres (13.11), a także szwedzki kontrabasista Johannes Nästesjö (19.11). W obu listopadowych wydarzeniach zaplanowany jest udział polskich muzyków. Zaaranżowany jest także pierwszy koncert grudniowy (3.12) z udziałem kolejnych artystów ze Szwecji – gitarzysty Henrika Olssona i puzonisty Oli Rubina. O szczegółach wszystkich wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Tagi: