Auge

Autor: 
Piotr Wojdat
AKI TAKASE / CHRISTIAN WEBER / MICHAEL GRIENER
Wydawca: 
Intakt
Data wydania: 
31.05.2021
Dystrybutor: 
Intakt
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
AKI TAKASE Piano CHRISTIAN WEBER Bass MICHAEL GRIENER Drums

Japońska artystka Aki Takase, jak sama mówi, uwielbia fortepianowe tria i to jakie ta formuła daje możliwości. Zastrzega jednak jednocześnie, że nie jest zwolenniczką zespołów, w których pianista jest najważniejszą postacią, a udział basisty i perkusisty sprowadzany jest jedynie do odegrania roli sidemana. Myślę, że taka idea przyświecała Aki Takase przy formułowaniu jej tria oraz powstawaniu albumu “Auge”, o czym można przekonać się na własne uszy.

W ostatnich latach japońska pianistka raczyła nas naprawdę znakomitymi nagraniami. Szczególnie udane były jej występy w duetach. Z jednej strony duże wrażenie robił album “Cherry Sakura” z Davidem Murrayem. Dosyć przystępny, melodyjny i frapujący. Aki Takase od ciekawej strony pokazała się także na “Kasumi”, czyli wspólnym wydawnictwie z saksofonistką Ingrid Laubrock, która też upodobała sobie duety - w tym miejscu warto przypomnieć o jej współpracy z Kris Davis.

Zupełnie niecodzienną i chyba w dużej mierze przeoczoną płytą było “Thema Prima”, gdzie Aki Takase wraz z zespołem (ale nie duetem) eksplorowała rejony awangardowego jazzu, turntablizmu (wywodzącego się z hip hopu sposobu traktowania gramofonu jako instrumentu) i muzyki elektroakustycznej. Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania i wciąż zdarza mi się do tego albumu od czasu do czasu wracać.

 

W 2021 roku japońska pianistka pokazuje swoje niemałe umiejętności w innym artystycznym kontekście. Jak wspomniałem we wstępie, tym razem wraz z basistą Christianem Weberem i perkusistą Michaelem Grienerem z dużym powodzeniem poszukują swojej wizji artystycznej w ramach fortepianowego tria.

Spośród czternastu utworów pięć to kompozycje Takase, a reszta to improwizacje grupowe. Wszystko zaczyna się do nieco balladowego “Last Winter” i niewiele wskazuje na to, jak bardzo zróżnicowana okaże się w ostatecznym rozrachunku muzyka zawarta na płycie. "Who's Going To Bell The Cat?" to prawdopodobnie miły ukłon w stronę Satoko Fuji, która prawie 20 lat temu wraz z basistą Markiem Dresserem i perkusistą Jimem Blackiem wydała album zatytułowany "Bell The Cat".

Wszystkie utwory na “Auge” są stosunkowo krótkie, tworzą jednak spójny obraz nie zhierarchizowanego tria mającego ogromne wyczucie w budowaniu napięcia i narracji. Dzięki temu szwajcarska oficyna Intakt Records może pochwalić się kolejnym znakomitym albumem w swoim katalogu, a słuchacze mają okazję przekonać się o tym, jak powinno brzmieć nowoczesne, akustyczne fortepianowe trio na miarę swoich czasów.

 

 

1 Last Winter (Takase/Weber/Griener) 2:58, 2 Drops of Light (Takase) 4:47, 3 Are Eyes Open? (Griener/Takase) 1:33, 4 No Tears (Griener/Weber/Takase) 4:13, 5 The Pillow Book (Takase) 6:30, 6 Face of the Bass (Weber/Griener/Takase) 6:28, 7 Calcagno (Takase) 2:50, 8 Out of Sight (Takase/Weber/Griener) 2:37, 9 While in Rome (Griener/Weber/Takase) 2:27, 10 Motion in the Ocean (Weber/Griener/Takase) 2:49, 11 And if not, why Not (Takase) 2:58, 12 Underfelt (Takase/Griener/Weber) 2:08, 13 Who's Going to Bell the Cat? (Weber/Griener/Takase) 4:27, 14 The End Justifies the Means (Weber/Griener/Takase) 2:12