Koncert 'Przepowieści' - improwizacja brzmieniem i obrazem

Autor: 
Redakcja

Koncert „Przepowieści”, który odbędzie się 26 lutego warszawskiej Czarnej będzie spotkaniem bliskich sobie ludzi, na co dzień działających w pozornie innych przestrzeniach artystycznej aktywności. Artyści zabiorą nas do świata obrazu i dźwięku, który wydarza się tylko raz. Zapowiadają, że będzie wesoło i smutno, naiwnie i poważnie, konkretnie i abstrakcyjne. Razem snuć będą opowieści zasłyszane i wymyślone, powstałe na styku światów muzyki i obrazu, osnute wokół motywów najstarszych pieśni Zachodniego Polesia, Mazowsza i Południowej Rosji.

Za muzykę odpowiedzialni będą: Maniucha Bikont – głos i inne instrumenty, Ksawery Wójciński – kontrabas i Paweł Szpura – perkusja. Stroną wizualizacyjną zajmą się: Jędrek Owsiński i Mikołaj Chylak – obrazki, epidiaskop oraz Tomek Melissa – komputer.

Maniucha Bikont, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, śpiewa i zbiera muzykę tradycyjną. Podróżuje po wsiach od Radomszczyzny przez Podlasie, Polesie aż po Moskwę by poznawać muzykę i muzyków i od nich czerpać wiedzę. Choć na usta cisną się słowa takie jak „badaczka” czy „etnomuzykolog”, znając Maniuchę ładnych parę lat jestem przekonany, że robi to przede wszystkim dla energii i radości jakie dają jej te spotkania i jaką może potem oddać widzom i słuchaczom ze sceny. Bikont jest czlonkinią zespołów Dziczka, Warszawa Wschodnia, Gębofon. Występuje w spektaklu Chór Kobiet a ostatnio w „Ożenku” w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Studio.

Kontrabasista Ksawery Wójciński i perkusista Paweł Szpura to jedni z najaktywniejszych przedstawicieli warszawskiej sceny improwizowanej. Grają razem w zespole Hera (razem z Wacławem Zimplem, Pawłem Postaremczakiem i Maciejem Cierlińskim). Obaj współpracują z niezliczoną rzeszą muzyków polskich, europejskich i amerykańskich.

Szpura dał się poznać przede wszystkim… grą na perkusji: melodie, barwy, emocje, historie. Wprowadza w trans, kiedy indziej w tan a czasem swą intensywnością rozsadza czaszkę. Ksawery, jak określił go kiedyś jego profesor w Akademii Muzycznej jest Nikiforem kontrabasu. W zeszłym roku ukazała się płyta „Affinity” jego tria z udziałem Pawła Postaremczaka i Klausa Kugela. Często też koncertuje solo. Wtedy śpiewa i gra na wszystkim, na czym w danej chwili czuje, że zagrać powinien.

Jędrek Owsiński, Tomasz Melissa i Mikołaj Chylak (członkowie kolektywu Malarze) są twórcami cyklu koncertów Wolne Loty w galerii Praca, opartych na współpracy muzyków improwizujących z artystami sztuk wizualnych.

26.02.2013, Warszawa

Czarna (ul.Sienkiewicza 4 lok.użyt.2), g. 20:30

bilety: 20zł