Tom Skinner zapowiada nowy album Voices of Bishara Live at "mu"

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Urodzony i mieszkający w Londynie perkusista, kompozytor i lider zespołu Tom Skinner (znany ze współpracy z The Smile i Sons of Kemet) ogłosił dziś wydanie nowego, limitowanego, podwójnego LP w wersji deluxe nakładem IARC i opublikował na cyfrowych platformach muzycznych dwudziestominutowy singiel z albumu (jego interpretacja na żywo kompozycji Abdula Waduda "Oasis").

Voices of Bishara Live at "mu" został nagrany w kameralnym londyńskim lokalu "mu " i zawiera regularną wersję roboczą zespołu Voices of Bishara Skinnera (z Robertem Stillmanem i Chelsea Carmichael na instrumentach dętych drewnianych, Kareemem Dayesem na wiolonczeli i Tomem Herbertem na basie), która ewoluowała po tym, jak jego tytułowy debiut Voices of Bishara został wydany w 2022 roku za pośrednictwem Brownswood, International Anthem i Nonesuch Records.

W styczniu 2023 roku Skinner i jego zespół wykonali materiał z niedawno wydanego albumu Voices of Bishara w "mu" - lokalu przy Kingsland Road w północnym Londynie, założonym przez kuratorów sąsiedniego Brilliant Corners i nazwanym na cześć przełomowego albumu koncertowego Dona Cherry'ego. Skinner wzbogacił występ zespołu o swoje oryginalne kompozycje, wykonując utwór Tony'ego Williamsa i trzy utwory Abdula Waduda (którego wydany w 1977 roku solowy album wiolonczelowy, By Myself, był jedną z głównych inspiracji Skinnera dla Voices of Bishara ). Instrumenty dęte drewniane występujące na oryginalnym albumie Skinnera Voices of Bishara - Shabaka Hutchings i Nubya Garcia - zostały już zastąpione w zespole Skinnera saksofonistami Stillmanem i Carmichaelem, a zespół (wciąż uzupełniony przez kontrabasistę Herberta i wiolonczelistę Dayesa, ze Skinnerem na perkusji) zacieśnił się podczas kilku występów pod koniec 2022 roku.

Album Voices of Bishara Live at "mu ", zarejestrowany w całości tej legendarnej styczniowej nocy 2023 roku, rozpoczyna się rozszerzoną wersją kompozycji Skinnera "Bishara", w której zespół bada ten sam związek z wolnością rytmiczną / tonalną, jaką można znaleźć w utworze wiolonczelowym Abdula Waduda, który zainspirował zespół, album i tytuł utworu. Ten estetyczny i duchowy związek jest jeszcze bardziej wyraźny w oszałamiającej interpretacji "Oasis" Waduda, której kulminacją jest paląca solówka saksofonowa Carmichaela.

Voices of Bishara Live at "mu" jest dostępny w pakiecie deluxe zaprojektowanym przez Paula Camo ze Studio Camo.

Limitowana edycja 1200 winylowych płyt 2xLP jest dostarczana w sitodrukowych, ręcznie numerowanych okładkach (wytłoczonych przez Pallas w Niemczech, z lakierami wyciętymi przez Daniela K w SST i kierownictwem produkcji przez Minusa Kungla z FOUR).

Dostępna jest również limitowana edycja 700 płyt CD deluxe, zapakowanych w ręcznie numerowaną okładkę CD z 3-warstwowym nadrukiem punktowym, w tym błyszczącym reliefem UV.

Pochodzący z Londynu perkusista, kompozytor i producent Tom Skinner był ważną i centralną postacią na rozwijającej się undergroundowej scenie muzycznej w Londynie przez ostatnie 20 lat.

Tom jest obecnie członkiem The Smile wraz z Thomem Yorke'em i Jonnym Greenwoodem. Ich debiutancki album A light for attracting attention został wydany w czerwcu 2022 r. i spotkał się z uznaniem krytyków, a obecnie odbywają trasę koncertową po Europie, a wkrótce także po całym świecie.

W 2012 roku Tom wydał swoją debiutancką solową płytę pod pseudonimem Hello Skinny, która spotkała się z uznaniem krytyków, a MOJO Magazine opisał ją jako "... istniejącą w tej żyznej strefie, w której jazz, dub, techno i avant-pop łączą się w radosne free-for-all". Drugi album Hello Skinny, Watermelon Sun, wydany przez wytwórnię Gillesa Petersona Brownswood w 2017 roku, zawierał współpracę z uznanym nowojorskim kompozytorem i puzonistą Peterem Zummo.

Tom jest również oryginalnym członkiem wielokrotnie nagradzanego zespołu Sons Of Kemet wraz z liderem zespołu i częstym współpracownikiem Shabaką Hutchingsem. Ich trzeci album Your Queen Is A Reptile [Impulse! 2018] zdobył uznanie krytyków na całym świecie, w tym nominację do Mercury Prize 2018. Ich ostatni album Black To The Future [Impulse! 2021] spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami, a NME przyznał mu 5 gwiazdek, twierdząc, że album jest "najbardziej dynamiczny i pilny".

W 2022 roku Tom wydał swój tytułowy debiut Voices of Bishara za pośrednictwem trzech wytwórni współpracujących z Brownswood, International Anthem i Nonesuch Records. Został on zainspirowany i nazwany w odniesieniu do solowego albumu wiolonczelisty Abdula Waduda By Myself z 1978 roku, który został prywatnie wydany przez wytwórnię Waduda, Bisharra. Z udziałem Kareema Dayesa na wiolonczeli, Toma Herberta na basie, Shabaki Hutchingsa i Nubyi Garcii na instrumentach dętych drewnianych, album został nazwany przez Treble"wspaniałą afirmacją tego, co sprawia, że Skinner jest tak interesujący zarówno jako perkusista, jak i kompozytor". Po wydaniu albumu Tom przeformatował swój zespół Voices of Bishara do występów na żywo, z dętymi drewnianymi Chelsea Carmichael i Robertem Stillmanem w miejsce Hutchingsa i Garcii.

W trakcie swojej kariery Tom występował i nagrywał z wieloma znanymi muzykami, takimi jak Jonny Greenwood, Graham Coxon, Grace Jones, Kano, Zero 7, Floating Points, The Invisible i wieloma innymi.

Tagi: