Vote For Vein

Autor: 
Maciej Krawiec
VEIN
Wydawca: 
UNIT Records
Data wydania: 
18.10.2013
Dystrybutor: 
UNIT Records
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Michael Arbenz – fortepian, Thomas Lahnz – kontrabas, Florian Arbenz – perkusja,

Ostatnia płyta szwajcarskiego zespołu Vein to swoisty concept album – jej tytuł to „Vote for Vein”, z okładki uśmiechają się do nas ubrani w garnitury muzycy, zaś tytuły niektórych kompozycji są niczym wyjęte z przedwyborczych wystąpień politycznych. Gdy dodamy do tego muzyczną stronę utworu otwierającego płytę – „Appearance And Speech” – , wydaje się, że mamy do czynienia z projektem czysto rozrywkowym. Czy cała płyta potwierdza te oczekiwania?

Album w całości rozrywkowy nie jest, a jeśli pojawiają się w nim żarty – jak właśnie utwór pierwszy, czy też solo na kontrabasie „Eat The Rich” – , to są one bardzo wyrafinowane. W „Appearance And Speech” wyrafinowanie przejawia się w formie niemal nieustannie zmienianych temp, błyskotliwych melodii, ciekawego przenikania się instrumentów. Kolejne utwory – nie tracąc na wyrafinowaniu i muzykalności – są w większości poważniejsze i bardziej refleksyjne. Warte uwagi jest to, jakim zmianom ulega brzmienie zespołu w poszczególnych utworach: w niektórych brzmi on jak rasowe, konwencjonalne trio jazzowe („Dedicated To The Quintessence” czy „Everything For Everybody”), w paru innych zaś zdaje się, że słyszymy kontrabas Lesa Claypoola z zespołu Primus („Eat The Rich”) czy muzyków akompaniujących Tomowi Waitsowi na płycie „Rain Dogs” (porywający „A Very Alternative Draft”). Taka mieszanka stylistyczna sprawia, że, słuchając kolejnych kompozycji, trudno przewidzieć, z jaką konwencją będzie dane tym razem się zmierzyć.

„Vote For Vein” to wdzięczna  muzyczna zabawa rozmaitymi nastrojami i brzmieniami – od barowej rozrywki, przez zaangażowaną, poważną grę po ulotne, refleksyjne tony. Gdy dodać do tego wysoką jakość wykonania, doskonałą komunikację między muzykami i wielość improwizacji, nie ma już cienia wątpliwości, że nowa płyta grupy Vein to ambitna jazzowa propozycja, która zasługuje na uwagę.

1.Appearance and Speech (Michael Arbenz), 2. Dedicated to the Quintessence (Florian Arbenz), 3. Toward the End of a Countertrend (Florian Arbenz), 4. No Change is Strange (Michael Arbenz), 5. Clear Light (Michael Arbenz), 6. A Very Alternative Draft (Florian Arbenz), 7. Eat the Rich (Thomas Lähns), 8. Everything for Everybody (Michael Arbenz), 9. Love the Difference (Michael Arbenz), 10. No We Can't – Vote for Us Anyway (Florian Arbenz)