Breathing

Autor: 
Maciej Krawiec
Anna Gadt
Wydawca: 
Universal
Dystrybutor: 
Universal Music Polska
Data wydania: 
04.11.2013
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Anna Gadt - głos, Krzysztof Gradziuk - perkusja, Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas

"Breathing" jest trzecią solową płytą Anny Gadt. Tym razem towarzyszy jej trio RGG w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie i Krzyszof Gradziuk na perkusji. "Breathing" bez wątpienia brzmieniowo kojarzy się z estetyką wytwórni ECM, lecz nie jest to jedyny muzyczny idiom, z którym można tę muzykę wiązać.

Album otwiera dyskretnie przebojowa kompozycja "Follow me". Jest ona ujmująca już od pierwszych dźwięków, co sprawia, iż trudno oprzeć się wyruszeniu w podróż, do której wokalistka zaprasza w tym utworze. Anna Gadt, razem z jej doskonałymi muzykami, zaznajamia nas z bogatym, intrygującym, dźwiękowym pejzażem całego albumu. W tej muzyce jest pewna delikatność, subtelność, nienachalne emocje, lecz nie jest to kraina wyłącznie łagodności. W języku Gadt bowiem, poza śpiewanym tekstem i wokalizami, usłyszymy także niepokojące improwizacje, dziecięce jakby zawodzenie, piski czy krzyki. Pod rozmarzoną, subtelną powierzchnią odnajdziemy wiele dźwięków, które mogą zadziwić, a chwilami nawet - celowo! - wywołać pewien dyskomfort.

Konwencja "Breathing" nie jest konwencją piosenkarską, lecz zdecydowanie jazzową. Gadt zachęca do podróży, której co prawda przewodzi ona sama, lecz muzycy są w niej równie ważni. Nieraz bowiem dzieję się tak - np. w utworach "Don't Go", "Liryka śpiącego" czy "Just Be" - że naszą uwagę skupia przede wszystkim muzykujące jazzowe trio. Są tu też takie utwory, jak "Warm coat" czy "Lullaby for J" - miniatury, w których Gadt eksponuje liryczną, czułą stronę swego śpiewu. Dobrymi jazzowymi przebojami niewątpliwie mogą stać się wspomniane już "Follow me" czy "You".

"Breathing" to płyta do smakowania, która zachwyci, ukoi, ale i niektóre jej sekwencje skutecznie podwyższą puls. Gadt potwierdza nią swoją pozycję jednej z najbardziej interesujących polskich wokalistek jazzowych, zaś towarzyszące trio RGG udowadnia, że na horyzoncie polskich zespołów akustycznych jest jednym z czołowych.

1. Follow Me, 2. Don't Go, 3. The Rebirth, 4. A warm Coat, 5. Liryka śpiącego, 6. The Source, 7. You, 8. Soothing Simplicity, 9. Breathing, 10. Lullaby For J., 11. Just Be