Myriad Duo

Autor: 
Piotr Wojdat
Dominik Strycharski & Rafał Mazur
Wydawca: 
Fundacja Słuchaj
Data wydania: 
02.04.2015
Dystrybutor: 
http://sluchaj.org/
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Dominik Strycharski - recorders, Rafał Mazur - acoustic bass guitar

Płyta nagrana w duecie przez flecistę Dominika Strycharskiego i basistę Rafała Mazura to zapis koncertu z 2013 roku, który odbył się w ramach cyklu Improwizje w krakowskim klubie Literki. Głównym założeniem wszystkich występów, jakich mieli okazję wysłuchać mieszkańcy Grodu Kraka, była swobodna, niczym nieskrępowana improwizacja. Inicjatywa zatem godna pochwały, bo obarczona dużym ryzykiem i nastawiona na pomysłowość artystów, ale też powtarzalna w kontekście innych działań w naszym kraju. Brak ograniczeń w formie i treści zaowocował jednak w tym przypadku bardzo udaną i niezwykle żarliwą muzyką w postaci “Myriad Duo”, której prawdziwe walory doceniamy przy każdym kolejnym przesłuchaniu.

Jak można wyczytać między wierszami z liner notes do płyty, za które odpowiedzialni są autorzy tego projektu, muzyka zrodziła się spontanicznie. Dialogi na flety i akustyczną gitarę basową opierają się zarówno na zgodności myśli, jak i trudnych do zdefiniowania meandrach odrębności. Pławiąc się w tych sprzecznościach, które są charakterystyczne dla wolnej improwizacji, panowie niczym paryscy impresjoniści oddają charakter momentów, poprzez umiejętne zmieszanie barw dźwięku i uwypuklanie panujących tu i teraz nastrojów. Zakres dynamiki jest szeroki: od ledwo słyszalnych szkiców dźwiękowych aż do ognistych, pełnych werwy kulminacji. To, co jednak ważne, wszelkie zabiegi artykulacyjne i stylistyczne, nie są w żadnym momencie przewidywalne. Można odnieść wrażenie, że Dominik Strycharski i Rafał Mazur na tyle wsłuchali się w siebie nawzajem, że byli w stanie zachować zarówno spójność, jak i oryginalność wspólnej wypowiedzi.

“Myriad Duo” to zapis różnorodności świata dźwięków muzyki improwizowanej. To także odważne poszukiwanie artystycznego języka ponad gatunkowymi podziałami. Dominik Strycharski i Rafał Mazur, decydując się na wydanie tego albumu, zagrali va banque. Nie mam wątpliwości, że była to dobra decyzja.

01. Myriad Duo 1, 02. Myriad Duo 2, 03. Myriad Duo 3, 04. Myriad Duo 4, 05. Myriad Duo 5