Visions Of Your Other

Autor: 
Maciej Karłowski
Adama o Farrill
Wydawca: 
Biophilia Records
Dystrybutor: 
Biophilia Records
Data wydania: 
08.01.2022
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Adam O’Farrill’s Stranger Days, this time with Xavier Del Castillo on tenor saxophone, Walter Stinson on bass, and Zack O’Farrill on drums.

Kim jest Adam O’Farril pisaliśmy nie tak dawno na stronach Jazzarium. Poprzestańmy więc teraz na stwierdzeniu, że to istotna postać z młodego pokolenia amerykańskich trębaczy, które stają w obliczu poważnej  kariery muzycznej i mająca za sobą całkiem spore doświadczenia zarówno w świecie muzyki kreatywnej, jak i w działaniach jako sideman i swój pomysł na muzykę.

Visions of Your Other to trzecia płyta w dyskografii O’Farrilllowskiego kwartetu. Podobnie jak poprzedniczka wydana została w podejrzewam niemal kompletnie nie znanej w Polsce małej, ale za to pięknie i ze smakiem wydającej płyty, oficynie Biophilia Records. 

W odniesieniu do poprzedniego albumu, tutaj mamy zmianę w składzie, Xavier Del Castillo, skąd inąd postać, o której jest szansa jeszcze sporo dobrego usłyszymy, zastąpił Chada Lefkowitza-Browna.

Zaryzykuję też stwierdzenie, że zmiana ta wyszła na dobre i dzisiejsza inkarnacja Shadow Quartet daje znacznie większe szanse na przemianę tego oryginalnego bandu w band ważny na scenie jazzowej. Jeśli by chcieć wskazać, które z pomieszczonych kompozycji w sposób szczególny wzbudzają te nadzieje, to są to: otwierająca album„Stakra”, w której pewnie da się odnaleźć inspiracje muzyką Ruyichi Sakamoto, Inner War  powstały w wyniku jego doświadczeń z pracy na farmie kurcząt w Maine, kiedy to napatrzył się z bliska na masową rzeź ptactwa i Blackening Skies będącym artystyczną reakcją na obserwowane zmiany klimatyczne.

Ale oczywiście, choć praktycznie przy okazji każdego utworu na tej krótkiej bo ledwie 38 minutowej płycie da się wywieść jakieś odniesienia do otaczającego świata, można tej muzyki słuchać z całkowitym ich pominięciem.

I przyznam szczerze, że bardzo polecam taki ogląd zdarzeń na płycie Visions Of Your Others. Wówczas będziemy mogli porozkoszować się w pełni bardzo orzeźwiającą pod względem melodycznym, aranżacyjnym i kompozytorskim.

1. stakra (04:01); 2. Kurosawa At Berghain (7:39); 3. Inner War (6:54); 4. Ducks (5:33); 5. Hopeful Heart (7:35); 6. Blackening Skies (07:10)