The Marcevol Concert

Autor: 
Maciej Karłowski
Renaud Garcia-Fons
Wydawca: 
ENJA
Dystrybutor: 
GiGi
Data wydania: 
15.08.2012
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Renaud Garcia-Fons - bass

A gdyby przemówił bas? W rękach Reanud Garcii-Fonsa bas bez wątpienia przemawia, tym razem podczas solowego występu w pirenejskim, malowniczym opactwie Marcevol. Mówi kwieciście, elokwentnie, wyrafinowanymi słowami, wypowiadanymi z nienaganną dykcją. Jest w tej mowie, chwilami wręcz onieśmielająca erudycja. O, może przemawia tak, jak robi to w swoich powieściach Umberto Eco. Bez błędów idealnie skomponowanymi zdaniami, mającymi swój rytm i nie dającą podważyć się logikę. I tak jak u Eco całość robi piorunujące wrażenie!

Fons jest mistrzem, magiem czterech strun, a właściwie pięciu strun, tyle bowiem liczy ich sobie zbudowany dla niego przez lutnika z Arles kontrabas. Tak na marginesie również mistrza w swojej dziedzinie. U źródeł pięknej basowej mowy Fonsa leży technika gry. Bez znaczenia czy arco (smyczkowa) czy piccicato (palcowa) czy jakakolwiek inna! Kontrabas dawno temu stał się całkowicie posłusznym mu narzędziem, a wiedza o muzyce mocnym sprzymierzeńcem.

Nie jest prosto temu szalenie efektownemu, diabolicznemu nieomal opowiadaniu nie ulec. Kusi orientalną urodą, niecodzienną powierzchownością, refleksami zapierającymi dech w piersiach. Czy jednak po tym, gdy już każde dopieszczone słowo i misternie ułożona fraza wybrzmią, a my pozostaniemy sam na sam z własną pamięcią o tej muzyce, pozostanie w głowie jakieś ważne zdanie? Czy dowiemy się z tej błyskotliwej narracji czegoś, czego nie wiedzieliśmy? Albo czy coś, co zaledwie przeczuwaliśmy ujęte zostało w celną, wartą zapamiętania pointę? No właśnie nie potrafię sobie przypomnieć czy coś takiego jest i nie szczególnie pomaga mi w tym, a jakże pięknie zrealizowane DVD.

CD Palermo Notturno  [6:25], Nacia Compostela  [6:08], Kalimbass  [5:53], Marcevol  [6:23], Bajo De Guia (Buleria)  [6:40], Voyage à Jeyhounabad (inspired by Ostad Elahi Sheikh Amiri's style)  [5:54], Yupanqui (dedicated to Atahualpa Yapanqui)  [4:49], Kurdish Mood  [3:01], Pilgrim  [4:09], Rock Wandering  [3:01], Far Ballad  [3:42]

DVD Palermo Notturno, Nacia Compostela, Kalimbass, Marcevol, Bajo De Guia (Buleria), Voyage à Jeyhounabad (inspired by Ostad Elahi Sheikh Amiri's style), Yupanqui (dedicated to Atahualpa Yapanqui), Kurdish Mood, Pilgrim, Rock Wandering, Far Ballad, Clip Agajan, A Vision Of The Double Bass (Interview), Overture, Credits