Polska trasa Braci Oleś z Theo Jörgensmannem

Autor: 
Redakcja

11 września rozpocznie się polska trasa koncertowa Braci Oleś z niemieckim klarnecistą Theo Jörgensmannem. Artyści zagrają w sumie cztery koncerty kolejno w Sopocie, Warszawie, Gliwicach i Krakowie. 

Theo Jörgensmann urodzony w 1948 roku niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy'ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Bracia - Marcin Oleś kontrabasiasta i  Bartłomiej Brat Oleś perkusista - od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny'ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Mathew Shippa, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarcza, by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.

W lutym tego roku swoja premierę miała płyta „Fragment & Moments", będąca rejestracją spotkania Braci Oleś i Theo Jörgensmanna oraz Christophera Della. Wcześniej muzycy spotkali się w trio m.in. przy rejestracji materiału na płytę „Miniatures”, która ukazała się w 2003 roku. OD tego czasu dyskografia tria powiększyła się o kolejne trzy albumy Directions [Fenommedia 2005], Live in Poznań [Fenommedia 2007], Alchemia [HatHut 2008]. Najnowsze nagranie zatytułowanw "Transgression" ma się ukazać nakładem HatHut Records jeszcze w tym roku. Podczas koncertów muzycy będą prezentować materiał z tej własnie płyty.

 

OLEŚ BROTHERS & THEO JŐRGENSMANN

Theo Jörgensmann - clarinet

Marcin Oleś – double bass

Bartłomiej Brat Oleś - drums

11.09.2012 Versalka | Sopot

12.09.2012 Pardon To Tu | Warszawa

13.09.2012 Śląski Jazz Club | Gliwice

15.09.2012 Harris Piano Jazz Bar | Kraków