Wandering The Sound

Autor: 
Piotr Wojdat
Guillermo Gregorio/ Rafał Mazur/ Ramon Lopez
Wydawca: 
Fundacja Słuchaj!
Data wydania: 
10.06.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Guillermo Gregorio – klarnet; Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa; Ramon Lopez – perkusja;

Guillermo Gregorio w wywiadzie, który niedawno miałem okazję przeprowadzić, stwierdził, że najważniejsze w improwizacji jest słuchanie. To właśnie ten proces ma jego zdaniem decydujący wpływ na interakcje między muzykami. W podobnym tonie wypowiada się także Rafał Mazur. Artysta z Krakowa słynie z oryginalnego podejścia do aktu twórczego i z dużym zaciekawieniem czyta się jego wypowiedzi na temat wolnej improwizacji. Jak podkreślił w wywiadzie, do którego też układałem pytania, wydaje dźwięki, aby wysubtelnić słuchanie. Czy zatem wędrówka przez dźwięki może być ciekawa dla kogoś, kto ze słuchaniem ma problemy? Jakie są szanse, że wspólna płyta Gregorio, Mazura i Ramona Lopeza padnie na podatny grunt?

“Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. ... No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.” - ten cytat z filmu “Rejs” niestety obrazuje powszechny problem ze słuchaniem i wychodzeniem z własnej strefy komfortu. “Wandering The Sound” z pewnością rozczaruje tych, którzy chcą usłyszeć skrojone pod siebie motywy, melodie, czy artystyczne stylizacje szyte na miarę. Rafał Mazur na akustycznej gitarze basowej, Guillermo Gregorio na klarnecie i Ramon Lopez na perkusji zabierają nas w nieznane i wcale się z tym nie kryją. Improwizują, wchodzą w interakcje, ale nie planują kolejnych kroków. Wsłuchują się w siebie i wspólnie wędrują przez dźwięki, poznają je w spontanicznym akcie twórczym i przybliżają słuchaczowi to, co im w duszy gra. Dużą rolę odgrywa tu element zaskoczenia, który w tym przypadku pomógł artystom - o ile przed sesją do tej płyty Rafał Mazur miał okazję grać razem z Guillermo Gregorio, o tyle w składzie z Ramonem Lopezem zostali wypuszczeni od razu na głęboką wodę.

Nie jest dobrym pomysłem, żeby o płytach w rodzaju “Wandering The Sound” pisać według schematu utwór po utworze. Opis poszczególnych kompozycji nie odda tego, czym w gruncie rzeczy jest swobodna i kolektywna improwizacja. W przypadku Gregorio, Mazura i Lopeza mamy do czynienia z artystami świadomymi swoich wyborów, których koncepcje artystyczne idą w parze z instrumentalną maestrią i dużą wyobraźnią. Dzięki temu wędrówka przez dźwięki inspiruje i dostarcza niepowtarzalnych wrażeń. 

 

1. Aimlessly; 2. This Way And That; 3. Around; 4. Expanding; 5. Promenade; 6. Different Directions; 7. At Random; 8. Far And Near; 9. Endlessly;