Waiting for you to grow

Autor: 
Mateusz Magierowski
Kris Davis Trio
Wydawca: 
Clean Feed
Dystrybutor: 
Clean Feed
Data wydania: 
12.05.2014
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Kris Davis - fortepian, John Hebert - kontrabas, Tom Rainey - perkusja

Wzrastanie to zazwyczaj proces wymagający nie tylko czasu, ale i odpowiednich warunków. Prawu temu podlegają zarówno byty przynależne światu natury - jak chociażby umieszczona na rysunku zdobiącym recenzowaną w niniejszym tekście płytę, kipiąca soczystą zielenią roślina jak i twory ludzkiej kreatywności, takie jak chociażby muzyka improwizowana.

W przypadku Kris Davis proces artystycznego wzrastania ostatnimi czasy na sprzyjającej stawianiu kolejnych kroków w improwizacyjnym i kompozytorskim rozwoju scenie nowojorskiej dynamicznie przyspieszył. W 2013 r. pianistka nagrała cztery płyty, w tym dwie sygnowane własnym nazwiskiem: wydaną w Clean Feedzie "Capricorn Climber" oraz solową "Massive Thread", wyprodukowaną dla Thirsty Ear. W bieżącym roku płytowa ofensywa utalentowanej Kanadyjki  (obok Craiga Taborna bodaj najbardziej rozchwytywanej przez nowojorskich improwizatorów szukających do swego zespoły kreatywnego pianisty postaci)  nie ustaje. Na dniach światło dzienne ma ujrzeć płyta "Vermillion Tree" będąca zapisem improwizowanego spotkania z Tomaszem Dąbrowskim i Andrew Drury'm, a mamy przecież  jeszcze główną bohaterkę tego tekstu - nagraną w trio "Waiting for you to grow". Podczas jej rejestracji Kris towarzyszyli muzycy z którymi współpracuje i nagrywa już od kilku ładnych lat: John Hebert i Tom Rainey. Po raz pierwszy na nagraniu płytowym zespołu któremu liderowała Davis sekcja w tym składzie pojawiła się w 2010 r., kiedy to  hiszpański  Fresh Sound włączył do swojego katalogu krążek "Good Citizen".

Choć tytuł płyty ma przede wszystkim oddawać emocje i oczekiwania artystki związane z jej oczekiwaniem na swojego potomka (które pianistka potrafiła świetnie przetransponować na język otwartych, pełnych nieoczywistych rozwiązań kompozycji) stanowi on jednocześnie trafną metaforę procesu tworzenia bardziej kreatywnych form muzycznych sensu largo. Bagaż kilkuletniego wspólnego grania z Hebertem i Rainey'em procentuje w sposób szczególny właśnie na "Waiting for you to grow"- nie mam tu wcale na myśli harmonicznych i rytmicznych łamańców rozgrywanych niczym jeden muzyczny organizm czy kontrapunktowanych dialogów, toczonych w improwizowanych przestrzeniach. Te momenty są tak naprawdę solą tej muzyki i tym, na co każdy zasłuchany w estetyce nie stroniącej od bardziej otwartych form muzycznej ekspresji zwróci bez mała największą uwagę. Nie one jednak mówią najwięcej o tym, co najistotniejsze nie tylko w oczekiwaniu na kluczowe życiowe momenty, ale i w tworzeniu muzyki: cierpliwości i pokorze. Proces ów wymaga przecież niekiedy momentów niespiesznych czy rozmowy toczonej raczejpiano niż forte - jak chociażby w tytułowym "Waiting for you to grow". Warto taki moment znaleźć również w natłoku codziennych obowiązków by się nad propozycją kanadyjskiej pianistki w skupieniu pochylić i pozostać z tą dojrzałą i szczerą muzyką  na osobności. 

Whrily Swirly, Twice Escaped, Berio, Hiccups, Propaganda and Chiclets, Waiting for You to Grow