Blue Dialect

Autor: 
Andrzej Kalinowski
Mario Pavone
Wydawca: 
Clean Feed
Data wydania: 
27.07.2015
Dystrybutor: 
Multikulti
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
MARIO PAVONE, bass MATT MITCHELL, piano TYSHAWN SOREY, drums

Wydawnictwo Clean Feed blisko 15 lat, niemal zupełnie bezinteresownie, dostarcza nam tyle znakomitych nagrań współczesnego jazzu, jakby ta muzyka przeżywała właśnie apogeum rozwoju i popularności, a nie była „jedynie”wyrafinowanym artystycznie nurtem współczesnej kultury dedykowanym określonemu kręgu wtajemniczonych. Możliwe też, że właśnie umiejętność dotarcia do charakterystycznej (bo przecież mierzonej w skali ponad kontynentalnej) wrażliwości jest ogromnym sukcesem lizbońskiego wydawcy, nobilitowanego dorocznymi festiwalami w Nowym Jorku i Chicago. Z pewnością jednak Clean Feed Records bardzo wsparł autorski, artystyczny i ponadnarodowy wymiar współczesnej muzyki improwizowanej w chwili kiedy ta muzyka bardzo tego potrzebowała.  

Dobrze się stało, że w katalogu wydawnictwa pojawiła się płyta kontrabasisty Mario Pavone - muzyka zasługującego na szczególna uwagę. W latach 90-tych kontrabasista wchodził w skład rozmaitych formacji Thomasa Chapina, pojawiał się także u Anthony Braxtona, jeszcze wcześniej zaistniał w nagraniach Billa Dixona i Paula Bleya. Po przedwczesnej śmierci Chapina w 1998 roku zdecydował się liderować własnym muzycznym formacjom, a dziś opisywana płyta, nagrana w trio, jest już 18 pozycją w autorskiej dyskografii Pavone.

Dziewięć kompozycyjnych szkiców wyznacza ramy zespołowej improwizacji. Mamy tu zarówno otwarte free prowadzone w złożonych tempach, kompozycje o post-bopowym charakterze, odniesienia się do twórczości Theloniousa Monka, a także muzyczne doświadczenia wyniesione ze współpracy kontrabasisty z Paulem Bleyem. Wybitna muzykalność i erudycja instrumentalistów przysparza muzyce intensywności, pomimo tego forma utrzymana jest w nostalgicznym nastroju, co zdaje się podkreślać tytuł płyty: „Blue Dialect” - nie odczujemy jednak powściągliwości w przekazywaniu emocji, a doskonała realizacja nagrania tylko zbliża słuchacza do sceny i pomaga odnaleźć w muzyce coś bardzo osobistego.
 

01. Suitcase in Savannah, 02. Xapo, 03. Reflections, 04. Two One, 05. Zines, 06. Silver Print, 07. Language, 08. Trio Dialect, 09. Blue