Music For David Mossman (Live At Vortex London)

Autor: 
Piotr Wojdat
Evan Parker / Barry Guy / Paul Lytton
Wydawca: 
ntakt Records
Data wydania: 
16.02.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Evan Parker – Saxophone; Barry Guy – Bass; Paul Lytton – Drums;

Kim jest David Mossman? To chyba pierwsze pytanie, jakie narzuca się po spojrzeniu na okładkę najnowszego albumu legendarnego tria. Bo, że saksofonista Evan Parker, kontrabasista Barry Guy i perkusista Paul Lytton to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu - wiemy już od dawna i o tym pamiętamy. A David Mossman? To osoba, której hołd składają występujący na tej płycie artyści. To założyciel londyńskiego jazzowego klubu Vortex.

Miejsce koncertu i David Mossman to kluczowe dla tria wątki w kontekście tej płyty, ale też i całej, że tak to ujmę, kariery. Evan Parker nawet nazywa Vortex swoim duchowym domem, co można wyczytać w jednym z wywiadów dostępnych w sieci. Nie może to zresztą dziwić. To właśnie brytyjski saksofonista grywa tam na miesięcznych rezydencjach i występuje w różnych składach. Tym razem przychodzi mu zaprezentować swoje umiejętności w towarzystwie Barry’ego Guya, który jest niezwykle wszechstronny w prezentowaniu różnych technik gry na kontrabasie oraz Paula Lyttona praktycznie zawsze stawającego na wysokości zadania.

Jak się okazuje, “Music For David Mossman” nie zawodzi i spełnia oczekiwania. To od początku trwania płyty potężna dawka improwizowanego free jazzu w wydaniu brytyjskim. To niemal definicja tego nurtu, ale też w ujęciu współczesnym. Surowym i kameralnym. Z pewnością dynamicznym, choć i nie brakuje spowolnień, czy wędrówek w łagodniejsze klimaty.

Wysłuchanie koncertu tria z 2016 roku wywołuje pozytywne wrażenia, a muzyka sama w sobie wciąż pozostaje kreatywna i pomysłowa. Klasyka gatunku - chciałoby się rzec. Nie pierwszy zresztą raz, gdyż w przypadku tria Parker, Guy, Lytton można być spokojnym o to, że wysłuchamy muzyki na najwyższym poziomie.

1. Music For David Mossman I; 2. Music For David Mossman II; 3. Music For David Mossman III; 4. Music For David Mossman IV