Eclipse

Autor: 
Maciej Krawiec
Joey Alexander
Wydawca: 
Motéma ‎
Data wydania: 
04.05.2018
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Joey Alexander – fortepian Ruben Rogers – kontrabas Eric Harland – perkusja Joshua Redman – saksofon

Joey Alexander, urodzony w 2003 roku indonezyjski pianista, od kilku lat elektryzuje jazzową publiczność. Od chwili, gdy Wynton Marsalis zaprosił go na scenę Lincoln Center w 2014 roku by wykonał standard „Round Midnight”, Alexander zdążył zarejestrować cztery albumy, otrzymać trzy nominacje do Nagrody Grammy i zagrać niemałą ilość koncertów w doborowym towarzystwie.

Najnowszą płytą 15-letniego pianisty jest „Eclipse” i wydała ją wytwórnia Motema Music, z którą artysta jest związany od początku swojej krótkiej, ale jakże intensywnej kariery. Wśród muzyków, z którymi występował, są m.in. Scott Colley, Ulysses Owens czy Charnett Moffett, zaś album „Eclipse” nagrał wspólnie z Joshuą Redmanem, Erikiem Harlandem oraz Rubenem Rogersem.

Nie sposób komentować tego, co słychać na nowej płycie Alexandra, bez odniesienia się do jego młodego wieku. Zadziwia muzyczną dojrzałością, jest równym partnerem dla zasłużonych kolegów, sprawnie wykorzystuje możliwości wyrazowe fortepianu, prezentuje cały wachlarz ekspresji. To, co jednak jest ciekawsze od niewątpliwego profesjonalizmu pianisty – za co już należy mu się uznanie – to wyczuwalna bezpretensjonalność jego muzyki oraz zaciekawienie procesem jej tworzenia. Umie powstrzymać się od gry, zmienić tempo, wsłuchać się w kompanów, w żadnej mierze nie boi się muzykowania solo, chętnie dialoguje – choć w bezpiecznych granicach. Alexander oferuje więc niespieszne eksplorowanie mainstreamu, bez widowiskowości czy woli kwestionowania czegokolwiek.

„Eclipse” to poprawna jazzowa płyta, którą nastolatek potwierdza swój talent. O wiele bardziej interesujące od jej zawartości jest jednak to, do czego Joey Alexander w karierze dopiero dojdzie. Do albumu „Eclipse” już więc nigdy raczej nie wrócę, ale po kolejne dokonania pianisty sięgnę na pewno.
 

1. Bali; Faithful; 2. Draw Me Nearer; 3. Moment’s Notice; 4. Blackbird; 5. Eclipse; 6. Fourteen; 7. The Very Thought of You; 8. Space; 9. Time Remembered; 10. Peace;