Of Echoing Bronze

Autor: 
Piotr Wojdat
Nate Wooley & Torben Snekkestad
Wydawca: 
Fundacja Słuchaj!
Data wydania: 
28.03.2018
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

Mam ostatnio szczęście do duetów, więc po recenzji Roscoe Mitchella i Matthew Shippa, przychodzi mi opisać ten oto album. Występują na nim prawdziwi innowatorzy, instrumentaliści najwyższej klasy. Nate Wooley to nowojorski trębacz, który konsekwentnie przekracza granice gatunków muzycznych. Duńczyk Torben Snekkestad jest mniej znany, ale na trąbce i saksofonie grać potrafi, co udowodnił występami, m.in. z Barrym Guyem.

“Of Echoing Bronze” to efekt wspólnego spotkania Wooley’a i Snekkestada, które przynosi muzykę niełatwą w odbiorze i w dużej mierze abstrakcyjną. Można się trochę poczuć jak w laboratorium dźwięków, w którym Nate Wooley i Torben Snekkestad eksperymentują z technikami gry na instrumentach oraz poszukują własnego języka. Forma jest mniej istotna. Ważne jest to, co dzieje się tu i teraz.

Słuchacze przyzwyczajeni do tego, że jazz jest muzyką, w której oprócz improwizacji, występują tematy, motywy, czy melodie, mogą mieć problem z “Of Echoing Bronze”. Warto jednak posłuchać, co mają do zaproponowania Nate Wooley i Torben Snekkestad. Muzyka zawarta na albumie z pewnością przykuje uwagę nieoczywistymi dźwiękami. I choć brakuje tu nieco treści, to wachlarz brzmień zaprezentowany przez duet jest naprawdę szeroki.

1. Of Echoing Bronze;2. Breath Droplets;3. Luster;