Wielokulturowy Sopot Jazz Festival

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 

Od 2 do 5 października Sopot będzie znów tętnił pulsem muzyki improwizowanej. Wśród gwiazd tegorocznej edycji tego najstarszego polskiego festiwalu jazzowego, nad Bałtyk przyjadą: zwycięzca najbardziej prestiżowego jazzowego konkursu pianistycznego - Thelonious Monk Competition: Ormianin Tigran Hamasyan, trębacze: austriacki awangardzista Franz Hautzinger oraz kanadyjka Ingrid Jensen; gitarzyści: brazylijski podopieczny Tomasza Stańki Nelson Veras, haitańczyk w Nowym Jorku - Jean-Paul Bourelly, jedna z gwiazd wytwórni ECM - Ralph Towner,  czy wreszcie, dobrzez znany w Polsce z współpracy z Adamem Pierończykiem, amerykański saksofonista Gary Thomas. Donośnie będą także brzmiały międzynarodowe projekty tworzone przez polskich jazzmenów: Piotra Wojtasika, Michała Tokaja i Pawła Tomaszewskiego.

Jak mówi dyrektor festiwalu, Adam Pierończyk: „Zależy nam, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Staramy się również inicjować kooperacje ciekawych polskich i zagranicznych muzyków. Wyjątkowo w tym roku udało się stworzyć aż kilka niepowtarzalnych zespołów na specjalne zamówienie festiwalu” 

Tegoroczna edycja rozpocznie się tam, gdzie w 1956 roku swój finał miał pierwszy polski festiwal jazzowy - w Operze Leśnej. Na scenie zadebiutuje w naszym kraju Shadow Theater Tigrana Hamasyana. Jego koncert zapowiada Adam Pierończyk:  Nie pamietam, kiedy poraz ostatni muzyk w tak mlodym wieku zrobil na mnie az takie wrazenie. Mimo swoich 26 lat jest niewiarygodnie dojrzalym wirtuozem, kompozytorem, liderem i improwizatorem. Mysle, ze Tigran jest swietnym przykladem wspolczesnego artysty, budujacego nowa jakosc w muzyce zachodniej na solidnych fundamentach wschodniej kultury, z ktorej sie wywodzi.

"Shadow Theater" to najnowsze przedsięwzięcie Hamasyana, którego zapis ledwie przed miesiącem ukazał się na płycie nakładem oficyny Verve. 

W czwartek, 3 października, to festiwalowy dzień eksperymentalny. W legendarnym Spatifie pierwszy na scenę wkroczy Franz Hautzinger z improwiziwanym setem solo na trabkę ćwierćtonową i elektronikę. Po nim projekt nad klubową publicznością zapanować ma Jean-Paul Bourelly. Gitarzysta był w swoim czasie muzycznym partnerem Milesa Davisa i Pharoah Sandersa. Dziś prowadzi m.in. trio Stone Raiders z udziałem basisty The Rolling Stones, Darrylem Jonesem oraz perkusista Living Colour, Willem Calhounem.

Citizen X to projekt w którym w tkankę improwizacji wplatane jest słowo mówione, poezja, blues, rock i free improv.

W piątek Sopot Jazz objawi się wreszcie na swojej głównej scenie - w Zatoce Sztuki. Tam zabrzmią wyłącznie projekty premierowe. Na pocżatek europejskie trio brazylisjkiego gitarzysty Nelsona Verasa. Tak na ten koncert zaprasza dyrektor Pierończyk: Muzyk ten z pewnoscia nalezy do najciekawszych i najbardziej charakterystycznych wspolczesnych gitarzystow jazzowych. Jego gre cechuje oryginalne podejscie do melodii i improwizacji, poludniowoamerykanska wrazliwosc muzyczna polaczona ze wspolczesna europejska harmonia oraz filigranowe, klasyczne wrecz brzmienie gitary ze strunami nylonowymi.

Ingrid Jensen jest mieszkającą w Nowym Jorku Kandadyjką. W Sopocie spotka się po raz pierwszy ze znakimitym polskim trio w składzie Michał Tokaj (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja).


Specjalny program przygotował też Piotr Wojtasik i jego polsko-amerykański kwartet Wojtasik/Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch.

Po tak intensywnym dniu, w sobotę do Zatoki Sztuki przypłynie najpierw Ralph Towner - twórca zespołu Oregon, autor wielu ceninonych kameralnych projektów, zreazliwanych pod auspicjami monachijskiego wydawnictwa ECM.

 

Po nim w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki objawi się kwartet Gary’ego Thomasa - Exile Gate. To właśnie Thomas gościł na znakomicie przyjętej płycie Adama Pierończyka "Komeda - The Innocent Sorcerer"

Na finał finałów zabrzmi kolejny projekt stworzony specjalnie na fesitwal: mieszkajacy w Nowym Jorku, a pochodzacy z Gwadelupy saksofonista Jacques Schwartz-Bart, ktory oprocz dzialalnosci jako lider i producent, ma na swym koncie intensywna wspolprace z takimi artystami jak: Roy Hargrove, Danilo Perez, Meshell Ndegeocello, Chucho Valdes i D'Angelo -  zaprezentuje  swoje karaibskie podejscie do wspolczesnego jazzu podczas spotkania z czolowymi polskimi muzykami mlodego pokolenia, Pawlem Tomaszewskim i jego trio. 


SOPOT JAZZ  2013 – program

02. 10. / środa, godz. 19.00
Opera Leśna, Sala Koncertowa PFK

Tigran - Shadow Theater  (Armenia / USA)

bilety: 40 zł; ulgowy 30 zł
==================

03.10. / czwartek, godz. 20.00
Klub Środowisk Twórczych SPATIF

Franz Hautzinger Solo (Austria)

Jean-Paul Bourelly / Citizen X (USA)

blet: 30 zł
=====================

04.10. / piatek, godz. 20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala krysztalowa:
Nelson Veras Trio (Brazylia, Belgia, Francja)

Ingrid Jensen + Michał Tokaj Trio (USA, Polska)


namiot:
Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch (USA, Polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł
======================


05.10. / sobota, godz.20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:

Ralph Towner Solo (USA)

Gary Thomas Exile's Gate (USA)


namiot:
Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski Quartet (Gwadelupa / USA, Polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł