Jazz Juniors 2015: Marek Napirókowski all star game

Autor: 
Urszula Nowak
Autor zdjęcia: 
Paweł Mazur, Jazz Juniors

Kolejne dwa rywalizujące ze sobą zespoły: D.R.A.G i Piotr Budniak Essential Group oraz jedno z ważniejszych przedsięwzieć polskiej sceny jazzowej ostatnich lat - Marek Napiórkowski Sextet "UP" - gościła wczoraj krakowska Rotunda w ramach drugiego dnia 39. edycji Festiwalu Jazz Juniors. Na scenie klubu Harris Jazz Bar wystąpili muzycy Aga Derlak Trio.

Na długo zapamiętają ten wieczór młodzi muzycy rywalizujący ze sobą w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych, którzy mieli szansę poprzedzić tak wytrawne zjawisko muzyczne, jak koncert sekstetu Marka Napiórkowskiego. "UP" to projekt, o którym marzył nie tylko sam lider składu, ale również pewnie wielu innych dojrzałych muzyków. Podsumowanie dotychczasowych doświadczeń, wirtuozerski skład, pięknie zaaranżowane kompozycje i doskonały odbiór publiczności.

Płyta "Up!" ukazała się w 2013 r. nakładem wydawnictwa V-Records i była kolejnym autorskim albumem gitarzysty. Projekt ewoluował do czegoś tak spektakularnego, jak mieliśmy okazje usłyszeć wczoraj. Autorskie kompozycje Napiórkowskiego zaaranżował Krzysztof Herdzin, którego wkład w projekt jest niebagatelny. Pianista, flecista i aranżer wydobył z utworów jeszcze więcej ilustracyjności i ulotności, nie pozbawiając ich dynamiki i żywiołowości. Nowy sekstet gitarzysty to również dwaj saksofoniści - legenda polskiego jazzu Henryk Miśkiewicz, który zagrał także na klarnecie basowym oraz artysta o niepowtarzalnej klasie, wyobraźni muzycznej i zmyśle improwizatorskim - Adam Pierończyk. Wczorajszy dialog na dwa saksofony był w pewnym sensie zatracający dla publiczności, która długo próbowała otrząsnąć sie z tej podwójnej solówki, ale podołała wyzwaniu wywołując muzyków dwukrotnie na scenę. Sekcja rytmiczna, tworzona przez perkusistę Pawła Dobrowolskiego oraz grającego na kontrabasie i gitarze basowej Andrzeja Święsa potęgowała wrażenie pewnego domknięcia muzycznej koncepcji. Liryczne, subtelne, ale i w pełni energetyzujące utwory. Wirtuozeria najwyższej próby. W ramach koncertu publiczność miała okazje usłyszeć także utwory pochodzące z wcześniejszych albumów gitarzysty, jak choćby "Vietato fumare", który był jednym z zamykających wieczór w krakowskiej Rotundzie. 

Koncert Marek Napiórkowski Sextet "Up!" nieco się przedłużył, czego oczekiwała rozentuzjazmowana publiczność. Nie przeszkodziło to jednak w dotarciu na kolejny koncert w ramach Festiwalu Jazz Juniors do klubu Harris Piano Jazz Bar,  gdzie prezentowało się Aga Derlak Trio. Zespół uroczej i niezwykle zdolnej pianistki jest laureatem Konkursu Jazz Juniors z 2013 r. Usłyszeliśmy muzykę z jednej strony emanującą młodzieńczym wigorem, a z drugiej bardzo liryczną i momentami nawet melancholijną, co tylko dodało jej uroku.