Made In Chicago - Tomeka Reid w projekcie Hear in Now Trio już w sobotę!

Autor: 
Maciej Karłowski
Zdjęcie: 

Tomeka Reid, młoda wiolonczelistka z Chicago zadomowiła się w pamięci miłośników muzyki spod znaku AACM. Zadomowiła się także w przestrzeni poznańskiego festiwalu Made In Chicago. Bodaj wszelkie dotychczasowe edycje tej imprezy odbywały się z jej czasem dyskretnym, a czasem nawet pierwszoplanowym udziałem. Tak było, kiedy przyjeżdżała z zespołami Nicole Mitchell – dziś już bardzo słynnej i bardzo docenionej flecistki i kompozytorki. Niezależnie, czy w Harambee Project czy z Black Earth Ensemble, czy Black Earth Strings, Tomeka Reid funkcjonowała jako ważny głos w całej brzmieniowej perspektywie tych formacji. Nie inaczej było, kiedy zasiadła do pięknego magicznego wiolonczelowego duetu z Harrisonem Bankheadem w kompozycji „Poznań Rhapsody” jako cześć słynnej 8 Bold Souls z rozmachem prowadzonej przez Eda Wilkersona.

Nigdy do tej pory jednak nie stanęła na poznańskiej scenie sama, jako liderka własnej formacji firmująca muzykę własnym nazwiskiem. Ale od czasu jej pierwszego tu pobytu minęło sporo czasu i teraz nadarzy się wreszcie okazja, aby w takim prawie samodzielnym projekcie jej posłuchać. Oto bowiem jutro na festiwalowej scenie pojawi się wraz Hear In Now Trio.

Hear In Now Trio powstało zimą 2009 r. podczas festiwalu WomaJazz w Salsomaggiore Terme we Włoszech. Rok później zespół zagrał znakomicie przyjęty przez krytykę koncert podczas Chicago Jazz Festival 2010. Członkinie Hear in Now mieszkają w trzech różnych zakątkach świata. Eksperymentując ze swobodną improwizacją obok starannie skomponowanych utworów, włączają do muzyki elementy zaczerpnięte ze swoich rodzimych regionów, tworząc w ten sposób niepowtarzalny styl. Znakomicie łączą przynależne do świata klasyki muzycznej brzmienie instrumentów smyczkowych z jazzową ekspresją. W skład Hear in Now oprócz Tomeki Reid wchodzą: mieszkająca w Nowym Jorku skrzypaczka Mazz Swift oraz włoska kontrabasistka Silvia Bolognesi.

Tak więc trzy kobiety: ze skrzypcami, wiolonczelą i kontrabasem w dłoniach. Choć razem występują niedługo, to mają za sobą działania artystyczne u boku takich figur nowoczesnego jazzu, jak wspomniana na początku Nicole Mitchell, 8 Bold Souls czy William Parker, Anthony Braxton, George Lewis, Butch Morris, a także Vernon Reid i Enrico Rava. Wiemy na pewno, że Hear in Now finalizuje prace nad swoim pierwszym albumem studyjnym, który być może został już ukończony i kto wie, czy nie będzie dostępny podczas sobotniego koncertu.