Jazz Jantar 2013 – France:Now

Autor: 
Piotr Rudnicki
Zdjęcie: 

Nie dalej jak tydzień temu oficjalnie rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a to jak co roku oznacza, że można już na poważnie wziąć się za odliczanie dni brakujących do otwarcia festiwalu Jazz Jantar. Zdecydowanie jest na co czekać, jako że organizatorzy tego tradycyjnie największego jazzowego wydarzenia w Trójmieście za każdym razem dbają o zróżnicowanie programu, co jakiś czas proponując nowości –  i tak bohaterką jednego z wprowadzonych w ubiegłym roku „rotacyjnych” cykli koncertowych, prezentującego scenę jazzową danego kraju w ramach Jazz Jantar 2013 będzie Francja. Nie zabraknie też nawiązania do poprzedniej edycji...

Wygląda na to, że podobnie jak w przypadku większej części tegorocznego festiwalu, podczas koncertów bloku opatrzonego nazwą France:Now główną rolę odgrywać będzie trąbka. Różne jej oblicza zobaczymy bowiem podczas każdego z występów cyklu, a trębacze będą zawsze postaciami pierwszoplanowymi, bo choć obok kwartetów dwóch reprezentantów francuskiej sceny jazzowej różnych pokoleń: Erika Truffaza i Fabiena Mary wystąpi słynny perkusjonalista wszechstylów Manu Katché, to zagra w towarzystwie... sprawcy największego oblężenia Sali Suwnicowej Żaka z zeszłego roku, Nilsa Pettera Molværa, z którym nagrał dla ECM-u ostatnią sygnowaną swoim nazwiskiem płytę. Zważywszy na to, że skład zespołu dopełnią uczestniczący w tejże sesji saksofonista Tore Brunborg oraz pianista Jim Watson, prawdopodobnie będziemy mogli obszerne fragmenty owego materiału usłyszeć.

Nie będą to jednak jedyne nowości, jakie francuscy muzycy na Jazz Jantarze zaprezentują: nie bez powodu z Molværem porównywany zasłużony weteran Erik Truffaz, który podobnie jak Norweg specjalizuje się w tworzeniu łączących jazz z rockiem, elektroniką, ambientem i world music otworzy festiwal koncertem promującym najnowsze, dziesiąte już wydawnictwo swego zespołu El tiempo de la Revolución. Mimo iż zabraknie gościnnie na płycie śpiewającej Sam Brown, to wystąpi świeżo przywrócony na łono grupy wieloletni jej pianista Patrick Muller. Najmłodszym zaś, choć nie mniej utalentowanym od pozostałych artystą France:Now będzie Fabien Mary, znajdujący się obecnie na fali wznoszącej trębacz, który poruszając się po obszarach głównego nurtu, przywołuje swą grą jazzowy klimat lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Choć na liście jego dotychczasowych współpracowników znaleźć można nazwiska tak znaczne jak Michel Legrand,Wynton Marsalis, Diana Krall, Dave Liebman czy Archie Shepp, na swoim pierwszym koncercie w Polsce zagra z młodymi Hugo Lippim na gitarze, basistą Fabienem Marcoz oraz Mouradem Benhammou na perkusji.

W ten sposób, w ciągu trzech zaledwie wieczorów, będziemy mogli dowiedzieć się czegoś na temat współczesnej kondycji jazzu we Francji, usłyszeć na żywo artystów już uznanych, jak i dopiero na własne szczyty podążających – a to wszystko stanowi zaledwie ułamek emocji, jakie czekają nas na Jazz Jantarze w tym roku. Do zobaczenia!