Jazztopad 2014: Wadada Leo Smith’s Golden Quartet już jutro

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dzisiaj staruje 11 edycja Jazztopadu. Festiwal zainauguruje Nate Wooley Quintet, Megan Schubert & Festival Cello Ensemble. A już jutro, 14-go listopada, w Filharmonii Wrocławskiej,  wystąpi, pochodzący z Missisipi muzyczny wizjoner i mentor to jeden z największych tuzów free jazzu i jazzowej awangardy - Wadada Leo Smith i Golden Quartet.

Wadada Leo Smith (ur. 1941) – trębacz, a także multiinstrumentalista, obecny na scenie muzyki współczesnej od ponad 40 lat. Zachęcony przez swojego ojczyma grającego bluesy na gitarze, zaczął muzyczną podróż jako perkusista i waltornista, grając w zespołach rhythm’n’blues. W połowie lat 60. przeniósł się do Chicago, by uczestniczyć w budowaniu awangardowego środowiska, stowarzyszenia artystów AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians). W tym czasie zgłębiał również tajniki gry na instrumentach etnicznych, jak koto, kalimba, bambusowy flet – atenteben.

Dzielił scenę z legendami, wśród których znaleźli się: Don Cherry, Cecil Tylor, Derek Bailey, Lester Bowie, Charlie Haden, Jack DeJohnette i Anthon Braxton. W swoim dorobku ma ponad 50 albumów nagranych dla najbardziej liczących się wytwórni, jak ECM, Tzadik, Pi Recordings, TUM, Leo, Intakt, Black Saint, czy Cleen Feed. Jego akcentem w polskiej dyskografii jest udział w nagraniu płyty wrocławskiego saksofonisty, Piotra Barona, Salve Regina (CelEsTis, 2007).

Od lat Wadada Leo Smith angażuje się w edukację i zgłębianie muzyki improwizowanej, jest autorem publikacji naukowych i filozoficznych, m.in. przedstawiającą oryginalny system notacji muzycznej „Ankhrasmation” (Notes (8 pieces) source a new world music: Creative music, 1973). Jako dyrektor przewodzi programowi naukowemu African-American Improvisational Music. W 2013 roku został „kompozytorem roku” w magazynie „Downbeat” i finalistą muzycznej Nagrody Pulitzera za multimedialne przedsięwzięcie Ten Freedom Summers, inspirowane ruchem wolnościowym Niagara, zapoczątkowanym przez Afroamerykanów w 1905 roku. Po prawie 40 latach pracy nad rozbudowaną kompozycją opartą na autorskim systemie notacji graficznej, doczekała się ona 4-płytowego wydania (Ten Freedom Summers, Cuneiform, 2012).

Golden Quartet to autorski projekt Smitha, którym zadebiutował w 2000 roku z pianistą Anthonym Davisem, kontrabasistą Malachim Favors Magoustousem i perkusistą Jackiem Dejohnette. Obecny skład kwartetu to równie zjawiskowy zespół kompozytorów, poszukiwaczy i eksperymentatorów, których muzyka oparta jest na szeregu złożonych form, wypracowanym wspólnie języku improwizacji oraz interakcji, co czyni ich przekaz pełnym dynamiki i pozytywnej energii.

CO? – Jazztopad: Wadada Leo Smith’s Golden Quartet
KTO? – Wadada Leo Smith’s Golden Quartet: Pheeroan akLaff, Anthony Davis, Jesse Gilbert, John Lindberg, Wadada Leo Smith / Orkiestra Symfoniczna NFM
GDZIE? – Filharmonia Wrocławska, Wrocław
KIEDY? – 14/11/2014, 19:00
BILETY? – 60 zł / 80 zł / 100 zł
KARNET? - I strefa 510 zł / II strefa 390 zł

Tagi: