Warsaw Improvised Orchestra w Pardon to Tu.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Warsaw improvised Orchestra powstało w 2013 r., jednak na dobre wpisała się w życie stołecznej sceny improwizatorskiej w 2014 r., gdy grupa "wprowadziła się" do klubokawiarni Chmury na warszawskiej Pradze, gdzie stale koncertuje i odbywa próby. Mamy więc jubileusz 10 lecia istnienia w krajobrazie muzycznym stolicy. 10 lat temu także WIO zagrała ostatni raz w Pardon To Tu, teraz po dekdzie będzie okazja posłuchać formacji znowu w przestrzeni słynnego klubu. Okazja tym bardziej doniosła, że koncert odbędzie się z okazji premiery jej najnowszego albumu zatytułowanego "Trzy Dni".

A teraz kilka słów o zespole zaczerpnięte z opisu Piotra jagielskiego na stronach Culture.pl. WIO powstała z inicjatywy Raya Dickaty’ego, mieszkającego w Warszawie angielskiego saksofonisty, jest nie tylko zespołem muzycznym, ale również platformą artystyczną, badającą granice okołojazzowej improwizacji, wspólnego tworzenia bez ustalonych zawczasu ram. Formacja nie ma ustalonego składu personalnego; zazwyczaj koncertami dowodzi Dickaty – "dyrygent".

"Zgodnie z filozofią Briana Eno pozwalamy, by niewiadoma wiodła nas drogami, których nie da się przewidzieć" – tłumaczą twórcy WIO na oficjalnym profilu facebookowym orkiestry. Brzmienie orkiestry określa to, kto akurat w niej zagra – każdy z artystów wnosi do muzyki zespołu swój własny, unikatowy głos, nie podporządkowany żadnym założeniom, nie tłumiony przez ramy programowe.

W ciągu lat działalności Warsaw Improvisers Orchesta przez free-jazzowy big-band "przewinęło się" około sześćdziesięciu muzyków. Choć na scenie stoi zazwyczaj kilkunastoosobowa grupa artystów, podczas improwizowanych koncertów wewnątrz orkiestry tworzą się także małe składy – duety, tria, kwartety – które improwizują wewnątrz szerszej kompozycji. W szerokim składzie WIO występowali – i występują – znani z warszawskich scen jazzowych muzycy, m.in. Patryk Zakrocki, Jacek Mazurkiewicz, Tymon Bryndal, Ksawery Wójciński, Natan Krysk, Jan Małkowski, Michał Kasperek czy Mateusz Franczak.

Choć nominalnym liderem formacji jest Dickaty, WIO koncertuje także pod kierownictwem gościnnie zaproszonych twórców, którzy dzięki pracy z warszawską orkiestrą mogą korzystać z szerokiej palety barw, stylu i kierunku muzycznego instrumentalistów.

W 2016 r. formacja wystąpiła na warszawskim festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum, podczas którego zespołem kierował Phil Minton, wybitny angielski wokalista nurtu free-jazzu. W tym samym roku ukazał się album Warsaw Improvisers Orchestra – zapis koncertu, jaki formacja dała w marcu 2015 r. w warszawskim Laboratorium Zamek Ujazdowski.