Without Borders

Autor: 
Piotr Wojdat
Barry Guy / Maya Homburger / Zlatko Kaucic
Wydawca: 
Fundacja Słuchaj!
Data wydania: 
22.04.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Barry Guy - kontrabas, Maya Homburger -skrzypce, Zlatko Kaucic - perkusja

Kontrabasista Barry Guy to jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny jazzu i muzyki improwizowanej. Od kilku dekad prowadzi działalność artystyczną i wciąż wykazuje przy tym dużą aktywność. Jest specjalistą od dużych składów, ale tym razem decyduje się na bardziej kameralne zestawienie, które stworzył ze skrzypaczką Mayą Homburger oraz perkusistą Zlatko Kaucicem.

“Without Borders” to płyta wydana przez Fundację Słuchaj!, na której znalazły się utwory zarejestrowane w trakcie koncertu tria w słoweńskiej Lublanie. Występ odbył się w zeszłym roku i był częścią znakomitego wydarzenia - Ljubljana Jazz Festival.

Muzyka, której słuchamy nie należy do łatwych. Nie jest też oczywista w swojej wymowie. Jednak nie powinno to dziwić - Barry Guy, Maya Homburger i Zlatko Kaucic tworzą wypowiedź, która opiera się na improwizacji, zastosowaniu różnych technik strojeń instrumentów oraz muzyce dawnej i współczesnej. Ten trzeci element jest co prawda najmniej słyszalny na tej konkretnej płycie, ale wciąż gdzieś tam pojawia się w tle i przyczynia się do pozytywnego odbioru opisywanego przeze mnie dzieła.

Najnowszy album tria mieni się jednak przede wszystkim różnymi odcieniami improwizacji. Tak jak wskazuje tytuł albumu, wydaje się ona nie mieć żadnych granic. Nie jest więc ograniczona konkretnymi stylistykami, czy rozwiązaniami brzmieniowymi. Najbardziej liczy się tutaj bezpośredniość w nawiązywaniu dialogów pomiędzy instrumentalistami. Wynik tych ciekawych konwersacji jest bardzo pozytywny, a muzyka zawarta na “Without Borders” aż tętni od emocji i pomysłowości.

1. Shadow Fragment; 2. Footfalls I; 3. Footfalls II; 4. Celebration; 5. Peace Piece; 6. Footfalls III; 7. The Seeker And The Search; 8. Footfalls IV; 9. Art