Strade de'Acqua / Roads of Water

Autor: 
Kajetan Prochyra
Ken Vandermark / Pirandella Group
Wydawca: 
Multikulti
Dystrybutor: 
Multikulti.com
Data wydania: 
11.07.2011
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Predella Group: Jeb Bishop: trombone Jaimie Branch: trumpet Tim Daisy: drums, percussion Fred Lonberg-Holm: cello Nate McBride: bass Jeff Parker: guitar Ken Vandermark: reeds

Ken Vandermark zasłużył już chyba, by za jakiś czas jego imieniem nazwano ulice w Krakowie, Poznaniu albo w Pszczółkach, gdzie skradziono mu saksofon. Jak mało który muzyk, nie związany obywatelstwem z III RP, angażuje w swoje projekty polskich instrumentalistów. Ci zaś chętnie przyznają, że to Ken właśnie potrafił uwolnić w nich energię, dotąd im samym nieznaną. Tak było w przypadku wielkich projektów Resonance czy Reeds trio z Mikołajem Trzaską i Wacławem Zimplem.

 

Tym razem, choć album ukazał się nakładem poznańskiego Multikulti, wśród wykonawców nie ma Polaków. Zespół Predella Group tworzą chciagowscy koledzy Kena, dobrze znani chociażby z Vandermark 5 i wcześniejszych jego składów: Tim Daisy, Fred Lonberg-Holm, Nate McBride, Jeb Bishop.
Interesująca jest już sama lista utworów. Każda ścieżka posiada dedykację - dla Williama Faulknera, Cormaca McCarthy'ego, Marka Rothko... Już ten szczegół świadczy o tym jak dopracowy i przemyślany jest ten materiał.
"Roads of Water" jest debiutem Vandermarka w roli kompozytora muzyki filmowej. Trudno powiedzieć czy pisanie pod obraz wymusiło na nim poskromienie swej wyobraźni improwizatora. Zdecydowanie poskromił natomiast swój zespół. Otrzymujemy 7 kompozycji, które składają się na harmonijną, uporządkowaną, choć pełną zaskoczeń i zwrotów akcji opowieść. Nadrzędna jest tu jednak przestrzeń i nastrój. Efekt jest może bardziej liryczny, balladowy od pozostałych projektów chicagowskiego saksofonisty. Są piękne ballady takie jak  Austral Catography czy Dust Town. Sam Vandermark, jako instrumentalista, często ustępuje w nich miejsca kolegom - Timowi Daisy'emu na kalimbie czy Jebowi Bishopowi na puzonie. To on jednak rozdaje tu karty, co słychać w niesamowitej atmosferze kompozycji Signal.
Z jednej strony słucha się tej płyty jak samoistnej całości, muzycznej opowieści Kena Vandermarka. Należy jednak pamiętać, że muzyki tej nie byłoby bez reżysera Augusto Contento i jego filmowej podróży wgłąb doliny Amazonki. Okładka albumu to jeden z pierwszych kadrów filmu "Strade d'Acqua" w którym dziób statku odbija się w tafli rzeki.
Warto wybrać się w podróż po Brazylijskiej rzecze z oboma przewodnikami-sternikami.

 

Uwaga! Konkurs! 

Obejrzyj film Strade d'Acqua / Roads of Water, który legalnie można obejrzeć tutaj. Prześlij nam jego recenzję z uwzględnionieniem roli jego ścieżki dźwiękowej. Autor najlepszej, najciekawszej recenzji otrzyma w nagrodę płytę z owym soundtrackiem autorstwa Kena Vandermarka. 

Recenzje należy przesyłać do niedzieli 17 lipca na adres jazzarium@jazzarium.pl w temacie maila wpisując Konkurs - Vandermark. 

1. Further (for Anselm Kiefer)2. Blue Over Green (for Mark Rothko)3. Sieve of the Soul (for Bruce Naumann)4. Dust Town (for William Eggleston)5. Austral Cartography (for Cormac McCarthy)6. Signal (for Franz Kline)7. Dusk Meridian (for William Faulkner)