Bach Bleach

Autor: 
Kajetan Prochyra
Raphael Rogiński
Wydawca: 
Multikulti
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

Takiego nagranie spod szyldu polskiej muzyki improwizowanej (dawno lub jeszcze) nie było!

Raphael Rogiński - gitarzysta znany entuzjastom brzmień z pogranicza jazzu i tradycyjnej muzyki Żydowskiej (Cunkunft czy, względnie szerzej dystrybuowana, płyta formacji Shofar z Mikołajem Trzaską i Maciem Morettim) - nagrał solową, kameralną, klimatyczną płytę z muzyką Jana Sebastiana Bacha.
 
Słuchać tej płyty, to trochę jak mieć za ścianą nieco szalonego, choć bardzo spokojnego sąsiada-muzyka-erudytę. Rogiński jakby w kącie, gdzieś pomiędzy wzmacniaczem od gitary i starym pianinem gra dla siebie, po swojemu, choć z wielką maestrią muzykę Największego Kompozytora.
Nad relacją muzyki Rogińskiego do kanonicznych wykonań utworów Jana Sebastiana mogą rozprawiać muzykolodzy. Wystarczy jednak nadstawić ucha by cieszyć się niezwykłymi brzmieniami, przestrzeniami, nastrojem muzyki z płyty "Bach Bleach".
 
Album ten nie będzie często gościł na radiowych falach, tymbardziej cieszę się, że jest płytą tygodnia RadiaJazz.fm. Rogiński intensywnie koncentruje na trasie Warszawa-Kraków, przez Rzeszów, Portugalię, po Sejny - od klubów, po Synagogi. Warto obserwować gdzie, czego i jak poszukuje ten artysta.
Warto również docenić odwagę wydawnictwa Multikulti, która tym albumem inicjuje serię wydawniczą Multikulti Project Contemprary Classic. Z ogromnym zainteresowaniem czekamy na ciąg dalszy.