Non Sequiturs

Autor: 
Milena Fabicka
Liebman / Eskelin / Mariano / Black
Wydawca: 
HatHut Records
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
22.03.2013
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
David Liebman: tenor saxophone; Ellery Eskelin: tenor saxophone; Tony Marino: bass; Jim Black: drums

Non Sequiturs to trzeci krążek kwartetu Liebman-Eskelin-Marino-Black dla wytwórni HatHut. Saksofoniści prowadzą swoje tenorowe dialogi już od 2005 , począwszy od "Different But The Same" i "Renewal" wydanego 3 lata później. Jak się potoczyła rozmowa na ostatnim albumie? Dość oszczędnie...

Materiał podzielony jest na dwa sety, co wyczuje każdy nawet laik. Pierwsze trzy utwory to kompozycje starsze. "New Breed", który grał Liebman razem z Elvinem Jonesem, "In The Mean Time" i jako trzeci "Ghost", autorstwa Alberta Aylera. Ta część, to set Davida, po którym wchodzi drugi - Eskelina. Od razu widać różnice w formie wyrazu - mamy do czynienia z muzyką minimalną, tonalną, wręcz epizodyczną. Trudno traktować album jako całość, myślę , że raczej powinno się go odbierać jako poszczególne elementy. O ile szczególnie w drugiej partii motywy mogą być podobne, to każdy z utworów wprawia słuchacza w pewne rozproszenie myśli. Co jest zwornikiem w tej dyskusji, to nowoczesność, bo zarówno jak w latach 70tych New Breed było awangardowe, tak teraz powiedzmy, że kompozycje Eskelina znajdują się, jak na nasze czasy, w podobnej sytuacji. Obaj artyści mają też wspólne cechy - są silnymi improwizatorami, przez co i sama rozmowa jest ciekawsza. Co więcej trzeba tu wspomnieć, że Ellery był kiedyś uczniem Liebmana.  Ale to akurat taki duet, ze nikt nikogo raczej nie chce przerastać.
 
Jeśli chodzi o moje odczucia to też będę oszczędna w słowach. O ile pierwsza część narobiła mi apetytu na całą płytę, to już kolejna wygasiła entuzjazm, który tak dopalał się już do końca. Nie ujmuję tej muzyce nowoczesności czy polotu, po prostu to kwestia gustu. Jeśli ktoś jest fanem powolnych , przeciągających się pojedynczych dźwięków, poukładanych w poszatkowane kompozycje to zapraszam do posłuchania.

 

New Breed; In The Mean Time; Ghosts; Non Sequiturs (Suite in 8 parts): No Opening; Low Visibility; Main North; Uncertain Speech; Vertical Prose; Intended Poem; Tin Baroque; Adjusted Scatter.