The Look Of Cobra

Autor: 
Marta Jundziłł
NSI QUARTET
Wydawca: 
Audio Cave
Data wydania: 
09.06.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Maciej Adamczak - kontrabas Dawid Fortuna - perkusja Dominik Wania - fortepian Bartek Prucnal - saksofon Cyprian Baszyńsk - trąbka

Na swój drugi album – „The Look Of Cobra” –  muzycy z NSI Quartet zaprosili czołowego polskiego pianistę – Dominika Wanię. W ten sposób do ścisłej konwencji grania bez instrumentu harmonicznego dołączył jeden z najbujniej pojmujących muzykę pianistów w naszym kraju. To proste spotkanie dało ujście misternym improwizacjom, które dla kontrastu znajdują się w logicznych formach. Przede wszystkim jednak, stało się demonstracją młodej, choć w pełni dojrzałej muzycznej siły polskiej, nowej sceny jazzowej.

„The Look Of Cobra” to kontynuacja pomysłów ze świetnego debiutu kwartetu sprzed 4 lat, urozmaicona zaproszeniem świetnego pianisty. Sami muzycy przekonują, że albym przeznaczony jest do szerokiego grona słuchaczy, jednak w rzeczywistości materiał najcelniej trafi w gusta sympatyków muzyki free. I chociaż utwory mają ustaloną formę i nieskrywane tematy, to w głównej mierze opierają się na wyrazowej wolności i improwizowanym wielogłosie. Wielogłosie o tyle ciekawszym, że urozmaiconym o fortepian Dominika Wani. Co prawda pianista, na „The Look Of Cobra” gra tylko na trzech utworach, stanowią one jednak najbardziej charakterne elementy.  Balladyzująca „Sophia” i swingujący „Cobra Blues” swoją kulminacje znajdują w stopniującym napięcie, promieniującym freejazzową energią utworze „The Scorerer’s Ball”.

Po dwóch kontrabasowych próbach, na „The Look Of Cobra” skład osobowy zespołu ponownie uległ drobnej zmianie. Na pierwszym albumie NSI Quartet na kontrabasie grał Michael Parker – pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, młody muzyk, obecnie mieszkający na południu Polski; później z zespołem współpracował związany z nową jazzową sceną światową, grający m.in. z Loganem Richardsonem - Max Mucha. Z kolei „The Look Of Cobra” to miejsce dla Macieja Adamczaka, który bardzo dobrze odnalazł się w serwowanej przez zespół otwartej stylistyce. Wtóruje mu Dawid Fortuna - perkusista, który swoim nazwiskiem sygnuje wyłącznie ambitne projekty. Liderzy kwartetu:  Cyprian Baszyński (trąbka) i Bartek Prucnal (saksofon) całemu projektowi nadają potoczystości, scalają go nie tylko pod względem kompozycyjnym (wymiennie odpowiadają za wszystkie pomysły na albumie), ale także wyrazowym (obrazowa kompozycja „Dialogues II” będąca luźnym przedłużeniem znajdującego się na debiutanckim albumie kwartetu  -„Dialogues I”).

Nieważne są jednak pojedyncze zasługi członków kwartetu i Dominika Wanii, bo „The Look Of Cobra” to przede wszystkim zespołowość, wzajemność i kumulacja nowoczesnego podejścia do polskiego jazzu. We wspólnie wypracowanym, zwartym brzmieniu scalają się godne indywidualnego wyróżnienia pojedyncze elementy.  Materiał na „The Look Of Cobra” pozwala na dużą swobodę muzycznej wypowiedzi każdemu z instrumentalistów w równej mierze. I tak też obok dętych, zdzieranych chropowatych dźwięków, słyszymy kompleksowo zróżnicowaną, energetyzującą perkusję i osadzony wyczerpujący bas, uzupełniany o wielopłaszczyznowe linie fortepianu.
 

1. Tvoor; 2. Rybobon; 3. Sophia; 4. The Sorcerer's Ball; 5. Dialogues II; 6. Udu; 7. Cobra Blues