Live

Autor: 
Marta Jundziłł
Marcin Wasilewski Trio
Wydawca: 
ECM Records
Data wydania: 
14.09.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Marcin Wasilewski - fortepian; Sławomir Kurkiewicz - kontrabas; Michał Miśkiewicz - perkusja;

W roku 2019 Trio Marcina Wasilewskiego obchodzić będzie 25-lecie powstania. Zespół ten jest jednym z najlepiej znanych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej na świecie. Teraz wychodzą z pierwszym albumem nagranym live. Spontaniczny zapis występu tria podczas belgijskiego festiwalu jazzowego - Jazz Middelheim Festival jest esencją ich długoletniej współpracy. Muzyczne porozumienie, ujednolicona wielka wrażliwość i wykonawstwo na światowym poziomie. Innymi słowy: Marcin Wasilewski Trio – „Live”.

Album „Live” to kolejne wydanie tria Marcina Wasilewskiego zrealizowane pod czujnym okiem niemieckiego ECM-u. Wydanie albumu w tej wytwórni to dla wielu muzyków spełnienie marzeń, wyznacznik sukcesu i popularności. W przypadku tria jest to już piąty album nagrany do katalogu ECM-u. A przecież nagrali tam jeszcze trzy albumy, jako kwartet Tomasza Stańki (Soul Of Things, 2001; Suspended Night, 2003; Lontano, 2005). Świadczy to nie tylko o uznaniu, jakim cieszy się trio, ale również o spójnej stylistyce, w której od lat porusza się ten wyjątkowy zespół. Charakteryzuje ich zwiewność, melodyka, dźwiękowa przestrzeń i zgrabne balansowanie ciszą. Nie inaczej jest, w przypadku albumu „Live” wydanego, którego premiera miała miejsce we wrześniu br. Nagranie zostało zrealizowane podczas koncertu tria podczas Jazz Middelheim Festivalu w Belgii. Co zabawne i dość nietypowe, zespół nie wiedział, że organizatorzy rejestrują ich występ. Jednak, po przesłuchaniu materiału panowie zgodnie stwierdzili, że materiał powinien ujrzeć światło dzienne. Uchwycono na nim koncertową dynamiczność, zespołową energię i wypracowaną przez ostatnie 25 lat brzmieniową zgodność.

Album „Live” rozpoczyna się od utworu „Spark Of Life”, który dość szybko przechodzi w kolejną kompozycję. Leniwie rozciągnięta fortepianowa linia uzupełniana jest zaledwie o sekcyjne wstawki pałek kotłowych, tworząc utwór jakby specjalnie zaaranżowany na koncertowe rozbudzanie. Z każdą frazą robi się coraz gęściej, po to by po kilku minutach utwór przerodził się w bardziej dynamiczny „Sudovian Dance”. Od pierwszych dźwięków utworu trio gra zupełnie innym, śmielszym dźwiękiem. Pewność brzmieniowa i motywiczność prezentowanych fraz działają pobudzająco i ciekawią, tym bardziej, że taniec zagrany jest znacznie gęściej i żwawiej niż na płycie studyjnej z saksofonistą Joakimem Midlerem.

Większość utworów wybranych na album „Live” pochodzi z ostatniego albumu tria – „Spark Of Live”, nagranego ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Midlerem. Mamy tu więc bardzo dynamiczną aranżację policyjnego „Message in the Bottle” i aktywizującą wersję „Night Train To You” (jedyny utwór pochodzący spoza albumu „Spark Of Live”, zarejestrowany na „Faithfull”, 2011). Na albumie „Live” mamy również elementy bardziej kantylenowe, jak balladę „Austin”. Przepięknie poprowadzony przez Wasilewskiego romantyczny temat właściwie nie wymaga dopełnienia instrumentalnego ze strony reszty zespołu i z powodzeniem mógłby być wykonywany jako numer solowy. Album kończy żywiołowa aranżacja Herbiego Hancocka – „Actual Proof”, w której zespół puszcza wodze fantazji i kolektywnie improwizuje w oparciu o sprawdzoną u Herbiego formę. Jest więc dużo śmielej, bardziej pomysłowo i frywolnie niż na dość zachowawczym „Spark Of Life”.

Koncertowe wydanie albumu to doskonały prezent na 25-lecie zespołu, prezentujący wachlarz inspiracji tria Marcina Wasilewskiego. A inspiruje ich wiele. Zarówno popowe przeboje, jazzowe klasyki a przede wszystkim instrumentalne dialogowanie pomiędzy akustycznymi dźwiękami. Trio Marcina Wasilewski w tej dziedzinie osiągnęło już dawno zasłużone mistrzostwo.

 

1. Spark Of Life / Sudovian Dance; 2. Message In A Bottle; 3. Three Reflections; 4. Night Train To You; 5. Austin; 6. Actual Proof;