Yesterday I Had The Blues - nowy album Jose Jamesa

Autor: 
Redakcja

7 kwietnia świętować będziemy 100-lecie urodzin Billie Holiday. Trudno w to uwierzyć, wszak jej muzyka i artystyczna postawa wydają się wciąż żywe, oryginalne i świeże. Wie to dobrze Jose James, który nazywa Billie swoją muzyczną matką. Jej właśnie poświęcona jest najnowsza płyta wokalisty, zatytułowana: Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday. Krążek ukaże się nakładem Blue Note Records 31 marca.

Moje pierwsze wyraźne muzyczne wspomnienie to właśnie Billie Holiday - wspomina Jose James - Jej głos wypełniał cały nasz dom: mocny, ciepły, intymny i zupełnie wyjątkowy. Tymi samymi słowy krytyka określa także charakter muzyki młodego wokalisty, opisując jego dwa wcześniejsze albumy: „No Beginning No End” i „While You Were Sleeping”.

Muzykę Billie odkryłem dla siebie na nowo jako nastolatek. Oczywiście kochałem Nirvanę, De La Soul czy A Tribe Called Quest, ale muzyka Holiday przemawiała do mnie na innym, głębszym poziomie. Jej twórczość to maestria - pełna bóly, traumy, ale i wiary w to, że muzyka ma w sobie siłę, która może wszystko zmienić. To właśnie Billie stworzyła ze mnie jazzowego wokalistę i wskazała mi drogę, którą teraz podążam - dodaje Jose James.

To właśnie jej utwór „Strange Fruit” zadedykował Jose James pamięci tragicznie zmarłego Trayvona Martina.

Gdyby oceniać płytę po talencie artystów, którzy wzięli udział w jej nagraniu, to „Yesterday I Had The Blues” zapowiada się przepięknie! W studio towarzyszyli Jamesowi Jason Moran (fortepian), John Patitucci (kontrabas) i Eric Harland (perkusja).

Lista utworów:

1. Good Morning Heartache
2. Body and Soul
3. Fine and Mellow
4. I Thought About You
5. What a Little Moonlight Can Do
6. Tenderly
7. Lover Man
8. God Bless the Child
9. Strange Fruit
 

Tagi: