Włoska skrzypaczka Anais Tecla Drago zwyciężyła 6. Seifert Competition w Krakowie.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
Michał Łepecki

W Krakowie zakończył się, organizowany raz na dwa lata, jeden z najważniejszych jazzowych konkursów dla młodych wiolinistów – Seifert Competition. W 6. edycji wzięli udział wirtuozi z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Po trwających kilka dni przesłuchaniach półfinałowych i finale, międzynarodowe jury złożone z jazzowych gwiazd: Michał Urbaniak, Anja Lechner, Ernst Reijseger, I Nagrodę i 40 000 złotych przyznało włoskiej skrzypaczce Anais Tecli Drago.

 

Zwyciężczyni konkursu imienia legendarnego polskiego skrzypka Zbigniewa Seiferta - Anais Tecla Drago (ur. 1993 r.) w ubiegłym roku zauważona została przez nowojorski magazyn Downbeat, który umieścił jej nazwisko wśród wschodzących gwiazd skrzypiec. Mimo młodego wieku ma już na koncie trzy autorskie albumy, a także liczne występy na konkursach i festiwalach, podczas których wielokrotnie była nagradzana. W ostatnich kilku latach sporo uwagi poświęca twórczości solowej, ale nie bez echa pozostał jej duet z legendą włoskiej sceny jazzowej - Enrico Ravą.
W swoich muzycznych wyborach sięga po jazz, improwizację, muzykę elektroakustyczną i pop. W Krakowie zachwyciła jury i publiczność, nie tylko wirtuozerią, ale niezwykłą energią, kreatywnością i porywającymi improwizacjami.
Nagrodę zwyciężczyni 6. Seifert Competition odebrała z rąk Elżbiety Baron, wicedyrektorki Narodowego Centrum Kultury.

II Nagrodę i 20 000 złotych zdobył francuski skrzypek Hugo Van Rechem. Wręczyła mu ją Małgorzata Jantos, pomysłodawczyni konkursu im. Zbigniewa Seiferta. Multiinstrumentalista i kompozytor działający na pograniczu muzyki współczesnej, elektronicznego popu i jazzu, studiował muzykę klasyczną w konserwatorium w Lille i ukończyć wydział jazzowy konserwatorium w Paryżu.
Interesują go nieoczywiste ścieżki łączące rozmaite nurty i gatunki. Jego aktywność w zakresie instrumentalistyki obejmuje działalność w orkiestrach, zespołach jazzowych, grupach wykonujących rock progresywny, a także na polu ambientu i minimalizmu.
 
III Nagroda i 10 000 złotych przypadły japońskiemu skrzypkowi - Tomohiro Ishii. Wręczyła mu ją Agnieszka Seifert, wdowa po patronie konkursu, gość honorowy Seifert Competition.
Pochodzący z muzykalnej rodziny skrzypek i kompozytor, zaczął grać mając zaledwie cztery lata. Od dziecka podążał ścieżką edukacji klasycznej, wielokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Podczas studiów w Tokyo University of the Arts zainteresował się jazzem i kompozycją. Ishii jest współzałożycielem Less is More String Quartet i założycielem wytwórni płytowej Mi Mi Mi Records. Jego aktywność obejmuje także komponowanie na potrzeby kina oraz aranżacje dla wykonawców muzyki pop.

W 6. edycji Seifert Competition zostały przyznane jeszcze dwie nagrody, które wręczyła Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. Polska skrzypaczka Amalia Umeda Obrębowska otrzymała Nagrodę Specjalną Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - koncert w 2025 r.
Z kolei portugalski instrumentalista Joao Silva zdobył Nagrodę Publiczności - koncert w 2025 r. zorganizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta.
 
Po rozdaniu nagród i występach laureatów trzech nagród główynych, w Cricotece odbył się koncert jurorki Seifert Competition, wybitnej wiolonczelistki Anji Lechner z francuskim pianistą Françoisem Couturierem.
Okrzyknięta przez magazyn Strings „jedną z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek na świecie”, Anja Lechner wypełnia lukę między muzyką tradycyjną i współczesną, aranżowaną i improwizowaną, grając jako solistka z wiodącymi orkiestrami. Kompozytorzy, którzy pisali dla niej muzykę to Arvo Pärt, Tigran Mansurian, Valentin Silvestrov, Tõnu Kõrvits, Golfam Khayam do Dino Saluzzi. Lechner współpracowała z  czołowymi postaciami zarówno ze świata muzyki klasycznej, jak i sceny improwizowanej. Szeroki zakres jej muzycznych zainteresowań znajduje odzwierciedlenie w ponad dwudziestu albumach dla ECM Records, które obejmują nagrania z Tallińską Orkiestrą Kameralną pod batutą Tõnu Kaljuste, z Amsterdam Sinfonietta, skrzypaczką Patricią Kopatchinskaja i wieloma innymi znanymi międzynarodowymi postaciami. Wśród jej głównych kolaboracji, wszystkie udokumentowane przez ECM, są jej prace z argentyńskim bandoneonistą Dino Saluzzim, z gitarzystą Pablo Márquezem, jak również z Tarkovsky Quartet, którego pianista François Couturier, którego kompozycje usłyszeliśmy podczas koncertu.

6. edycję Seifert Competition zakończyła Seifert Night – ostatni z cyklu koncertów inspirowanych twórczością patrona konkursu, w stylowych przestrzeniach krakowskiego klubu Hevre. Wystąpiło trio Suferi, które za punkt wyjścia dla swojej twórczości obrało muzykę z różnych regionów Polski i, korzystając z dorobku etnomuzykologów, daje nadwiślańskiej muzycznej tradycji nowego ducha. 

Tagi: