Mikrokolektyw dzisiaj zagra w Żaku

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Dzisiaj o godzinie 20 w Klubie Żak koncert znakomitego Mikrokolektywu Kuby Suchara i Artura Majewskiego, czyli Polska Scena Jazzowa festiwalu Jazz Jantar 2012. 

Kuba Suchar i Artur Majewski stworzyli Mikrokolektyw w 2004 we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy, jak różnego rodzaju perkusjonalia, syntezator (moog) czy sampler, by delikatnie urozmaicić treść muzyczną, która w swojej formie bywa ascetyczna i surowa  z jednej strony, a ekspresyjna i lekka z drugiej.

Wydana w czerwcu 2010 roku przez wytwórnię Delmark płyta „Revisit” ma w sobie coś z rytuału szamańskiego. Trąbka kusi, zaczepia, zaprasza, by wejść dalej, a wtedy przejmuje nas perkusja, czasem hipnotyczna, czasem nieobliczalna i co jakiś czas wybudzająca z transu. Poszczególne utwory bywają niepokojące, by po chwili wprowadzić słuchacza w błogi stan spokoju. Suchar i Majewski to szamani, którzy decydują, co wydarzy się z uczestnikiem obrzędu. Czy następuje katharsis? To już kwestia indywidualna. Z dużym prawdopodobieństwem pojawi się uzależnienie.

Zespół od samego początku chętnie podejmował współpracę z innymi twórcami, m.in. z Robem Mazurkiem i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground), Marcinem Dymiterem (Emiter). Mikrokolektyw koncertował też jako część ansamblu Exploding Star Orchestra.

Na swoim koncie ma koncerty w Europie, USA, oprócz tego wystąpili na wielu ważnych festiwalach, m.in. Saalfelden Jazz Festival, World Music Festival w Chicago, The Tel Aviv White Night Festival, Dour festival, Leipziger Jazztage, Art Rock Festival w Saint-Brieuc, Warsaw Summer Jazz Days, Warsaw JVC Jazz Festival, Gdynia Summer Jazz Days.

24.03.2012

Klub Żak, Gdańsk – Sala Suwnicowa, godz. 20:00

Bilety: super zniżka na Kartę do Kultury (limitowana liczba): 10,- przedsprzedaż | 15,-; zniżka dla studentów: 15,- przedsprzedaż | 20,-; normalne: 25,- przedsprzedaż | 35,-