More Live

Autor: 
Bartosz Adamczak
The Thing & Thurston Moore
Wydawca: 
Trost Records
Dystrybutor: 
Trost
Data wydania: 
08.12.2014
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Mats Gustafsson – baritone saxophone Ingebrigt Håker Flaten – electric bass Paal Nilssen-Love – drums Thurston Moore – electric guitar
The Thing należy jednych z najbardziej popularnych zespołów z około-jazzowej sceny. Szalone trio zrodzone z jednej strony z miłości do twórczości Dona Cherry'ego, a z drugiej do muzyki o rock'n'rollowych korzeniach – punka, grunge'u, noise. Przez wielu uznawane za jeden z najlepszych koncertów bandów, faktycznie The Thing to zwierzę sceniczne, wybuchowe i dzikie, a jednocześnie przebojowe. Zazwyczaj zaczynają prawym sierpowym a potem dokładają kolejne ciosy.
 
The Thing i bez gitary brzmi jak rockowe power trio, ale z gitarzystami grać panowie lubią, dowodem płyty nagrane z Otomo Yoshihide (“Shinjuku Crawl” rok 2009) oraz Jimem O'Rourke (Shinjuku Growl” 2010). Na najnowszej płycie zespołowi towarzyszy Thurston Moore.
Materiał na płycie zarejestrowany został niemal dokładnie 2 lata temu (10 luty 2013) w londyńskim Cafe Oto i składają się nań dwie grupowe improwizacje, łącznie 32 minuty z hakiem. 
 
 
“Blinded By Thought” rozpoczyna się nieco minimalistycznie dźwiękami strun palcowanych przy samym gryfie, stopniowo dołączają inne dźwięki, robi się gęściej i mroczniej. Jest wiele gitarowych sprzężeń, rwących dźwięków saksofonu, szarpanego basu, karabinowych uderzeń w perkusję. Gdzieś w 8ej minucie pojawia się echo obiecującego basowego riffu, ale zanika później w motywie bardziej obsesyjno-transowym, psychodeliczno-krautrockowym, w formule zbliżonej raczej do brzmienia i koncepcji innego tria Gustafssona czyli Fire!. 
 
“Awakened By You” jest krótsze (okrągły tuzin minut), początek rozpływa się w rozmytych dźwiękach gitary i podniosłej melodii saksofonu, jakoś w połowie utworu robi się goręcej, głównie za sprawą Ingebrigta Haker Flatena i jego dynamicznej lini basu, która wyłania się z magmowatej ściany dźwięku. Baryton Gustafssona dodaje dodatowy rytmiczny punkt oparcia, Paal Nilssen-Love napędza maszynę a Thurston Moore gra pierwsze skrzypce (gitarę) fruwająca solówką. 
 
 
Każdy maniak gitarowego oraz saksofonowego hałasu powininen nacieszyć tu swoje ucho. Gitara odpowiedni rzęzi, bas gniecie wątrobę, saksofon rodziera bębęnki uszne a perkusja gra głośno i szybko jak Bóg przykazał. A jednocześnie osobiście czuję pewien niedosyt. Ta płyta nie angażuję mnie tak jak inne nagrania The Thing. Brakuje (mi)  rock'n'rolla, przebojowości punkowego tempa – jest wolniej i masywniej. Nie czuję nieodpartej potrzeby rytmicznego tupania, nie mam też jak zanucić sobie pod nosem. The Thing są jednak dla mnie mistrzami krótkiej i ciętej formy, mam wrażenie pewnych dłużyzn zwłaszcza w “Blinded By Thought”.
Pomimo to fani The Thing powinni być zadowoleni, podobnie i sympatycy Thurston Moore'a. To solidna dawka free-noise-rockowego szaleństwa, udana, choć nie obowiązkowa pozycja w dyskografii.
 
 
Na koniec ciekawostka, która mogła umknąć – to nie jest pierwsze spotkanie Thurstona z The Thing na płycie. Wydany w roku 2008 box “Now And Forever” zawiera DVD z koncertem, na którego zakończenie wkracza na scenę Thurston by uczestniczyć w szalonej 10 minutowej gonitwie przesterów z The Thing. Drzazgi lecą. Dodatkowym plusem jest walor komediowy – szwedzki jest zaiste językiem przedziwnym.
 

1. Blinded by Thought, 2. Awakened by You