Modern Music

Autor: 
Kajetan Prochyra
Brad Mehldau, Kevin Hays, Patrick Zimmerli
Wydawca: 
Nonesuch Music
Dystrybutor: 
Warner Music Poland
Data wydania: 
20.09.2011
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Muzycy: Brad Mehldau & Kevin Hays, piano Produkcja Patrick Zimmerli

Brad Mehldau nie ma, wbrew pozorom, łatwego życia. Namaszczony na Keitha Jarretta swojej generacji, ma obowiązek nie tylko wydawać świetne nagrania, ale także co i raz jeśli nie zmieniać bieg muzyki, to przynajmniej zaskakiwać. Trzeba przyznać, że temu 41letniemu pianiście z Jacksonville całkiem nieźle się to udaje.

W nieodległej przeszłości nie oszczędzał Mehldau ani portfeli ani umysłów swoich fanów. Jeszcze nie zapomnieliśmy o jego wykonaniu "Black Hole Sun" (utwór z repertuaru grupy Soundgarden) z koncertowej płyty w trio (2008), by kilka miesięcy potem napawać się, również dwupłytowym, koncepcyjnym albumem "Highway Rider" - z towarzyszeniem Joshuy Redmana, Matta Chambarlaina i orkiestry kameralnej (2009), wreszcie po znakomitej płycie "Live in Tokyo" powrócić do tradycji solo piano live - z koncertem "Live in Marciac". Po drodze był jeszcze duet (dwupłytowy, a jakże) z gwiazdą sopranistyki Anne Sophie von Otter "Love Songs",l "Live at Birdland" z nestorami amerykańskiego jazzu - Paulem Motianem, Charliem Hadenem i Lee Konitzem... Na jesieni trafiła do nas kolejna produkcja Brada - nakładem jego macierzystej wytwórni Nonesuch ukazał się album Modern Music.

Chciałoby się powiedzieć: trzech kumpli. Tym razem jednak nikt na nikogo nie donosił, a wprost przeciwnie. Kim jest Mehldau - wiadomo. Kevin Hays jest pianistą, mającym w swoje dyskografii przeszło 16 tytułów, wśród nich album w trio, gdzie towarzyszą mu Jack DeJohnette i Ron Carter, płytę solo - wydane dla ACTu "Open Range". Gra swoje kompozycje, jazzowe standardy a także muzykę Brahmsa, Schumanna czy Weberna. Patrick Zimmerli, który na płycie "Modern Music" odpowiadał za aranżacje i większość kompozycji, jest laureatem wielu kompozytorskich laurów, a jego utwory wykonywane były m.in. w Museum of Modern Art, muzeum Guggenheima czy na festiwalu Mozaic. Panowie zaprzyjaźnili się jeszcze w college'u i razem przenieśli się do Nowego Jorku. Teraz nastał moment by razem wejść do studia. 
 
/pełna recenzja już wkrótce/
 
 
A na koniec... jeśli macie w portfelu jeszcze parę groszy, 6 grudnia ukaże się box "Art of trio" zawierający wszystkie 5 części serii nagranej przez Mehldaua, Grenadiera i Rossy'ego, zawierający także niepublikowane dotąd nagrania z sesji w Village Vanguard a także m.in. wywiad Ethana Iversona (The Bad Plus) ze wszystkimi członkami trio...

1. Crazy Quilt (Patrick Zimmerli) 6:212. Unrequited (Brad Mehldau) 6:273. Generatrix (Patrick Zimmerli) 5:124. Celtic Folk Melody (Patrick Zimmerli) 2:585. Excerpt from Music for 18 Musicians (Steve Reich, arr. Patrick Zimmerli) 5:206. Lonely Woman (Ornette Coleman, arr. Patrick Zimmerli) 6:317. Modern Music (Patrick Zimmerli) 4:598. Elegia (Kevin Hays) 6:209. Excerpt from String Quartet No. 5 (Philip Glass, arr. Patrick Zimmerli) 3:45