Man Of The Light

Autor: 
Maciej Karłowski
Zbigniew Seifert
Wydawca: 
MPS / Polonia Records
Dystrybutor: 
Polonia Records
Data wydania: 
12.03.2007
Ocena: 
5
Average: 5 (1 vote)
Skład: 
Zbigniew Seifert – skrzypce, Joachim Kühn - fortepian, Cecil McBee – kontrabas, Billy Hart – perkusja, Jasper van't Hof – fortepian elektryczny i organy (5)

Kiedy zainteresowanie geniuszem Zbigniewa Seiferta zaczęło przybierać na sile, nadchodzić zaczęły również propozycje płytowe od wydawców zagranicznych. Po nagraniowy kontrakt ubiegały się m.in. dwie potężne firmy płytowe. Capitol Records z USA oraz założona  przez Joachima Ernsta Berendta MPS. Obydwie oficyny kusiły Seiferta jak mogły. Wybór był tym bardziej trudny, że zarówno jedna jak i druga oferowały niemal równorzędne profity i pozwalały realizować muzyczne koncepcje w takich składach, jakie samemu liderowi wydawały się najbardziej pożądane.  Ostatecznie wybór padł na Berendtowskie wydawnictwo i na rynku płytowym pojawiała się uznawana za jedną z najświetniejszych płyt w historii polskiego jazzu i światowej wiolinistyki jazzowej - „Man of The Light”.

W Polsce po raz pierwszy na CD wydana została całkiem ona niedawno. Z jednej strony to hańba, że tyle lat trzeba było czekać na tę reedycję, z drugiej dobrze, że dzięki staraniom Polonia Records doszło w końcu ono do skutku. Recenzowanie tej kultowej płyty wydaje się mijać z celem.

 „Man Of The Light” krążyła w drugim obiegu, przegrywana na taśmy od dawna i wszyscy, którzy interesują się skrzypcami w jazzie doskonale ją znają. Wiedzą również, że pomieszczona tam muzyka to doskonała wizytówka muzycznych poglądów Seiferta. Jest tam obezwładniająca gra samego lidera, znakomicie akompaniujący zespół, są ważne dedykacje (dla McCoya Tynera – 2 i profesora Stanisława Twaroszewicza – nauczyciela gry na skrzypcach Seiferta – 6 ) oraz unoszący się na całością duch Johna Coltrane'a - największej jazzowej inspiracji polskiego skrzypka. Jest więc wszystko czego potrzeba uznać ten album za kamień milowy polskiego jazzu, za jaki z resztą jest powszechnie uznana.

1.City of Spring, 2. Man of The Light, 3. Stillness, 4. Turbulent Plover, 5. Love in the Garden, 6. Coral