About Now

Autor: 
Barnaba Siegel
Mark Eagan
Wydawca: 
Wavetone Records
Dystrybutor: 
Wavetone Records
Data wydania: 
20.05.2014
Ocena: 
2
Average: 2 (1 vote)
Skład: 
Mark Egan – bas; Mitchel Forman – instr. klawiszowe; Danny Gotlieb – perkusja

„Mark Egan, wirtuoz bezprogowego basu, który wsławił się jako muzyk z pierwszego składu Pat Metheny Group…”. Takim oto opisem sylwetka Egana przedstawiana jest w wielu miejscach. Fakt, debiut PMG to czołówka najbardziej rozpoznawalnych albumów, w nagraniu których Egan uczestniczył, ale przecież facet „nie skończył się” na jednej płycie.  „About Now” to jednak kolejna rzecz nagrana z wieloletnim współpracownikiem, Dannym Gotliebem, a zawarta na niej muzyka każe się zastanowić, czy dla duetu czas się nie zatrzymał dawno temu.

Fretless bas, akustyczne i elektryczne piano, perkusja. W takim składzie ciężko wymyślić coś naprawdę powalającego. Albo chociaż odrobinę świeżego. Nawet Wielki Jaco, wychwalany przecież za każde brzdąknięcie, w latach 80. zapętlił się w swoich poszukiwaniach i przez parę lat miarowo wyczerpywał formułę jazz-rockowego power-trio. Ale przecież „świeżość” nie jest jedyną wartością w muzyce. I najwyraźniej nie każdy jest stworzony do zaskakiwania i poszukiwania. Albo nawet jeśli jest, to czasem zwyczajnie przychodzi potrzeba nagrania czegoś spokojnego, dojrzałego. Tak, „About Now” to album dojrzały.

Przy czym ta dojrzałość trąci tu bardziej koncertem dla ludzi w garniturach przy kulturalnym obiedzie, pisząc odrobinę wymijająco. Delikatnie rozhulane, przeplatające się akordy basu i piana oraz trzymająca całość w swobodnych, rozmarzonych rytmach perkusja są irytująco przyjemne, przesłodzone, przewidywalne. To przepiękna muzyka, która będzie idealnie leciała w tle. To zdecydowanie wirtuozeria, która nie przytłacza swoją komplikacją.

Warto jednak podkreślić, że to wciąż wirtuozeria. Grający na bezprogowych basach muzycy chyba już na zawsze będą budzili mój podziw, to niesamowicie miękkie i gładkie brzmienie jest dla mnie nie do podrobienia. Trzymający się z Eganem Gotlieb oraz również dorastających w kręgu elektrycznego jazzu lat 80. Mitchel Forman to także klasa sama w sobie. Zastanawiam się tylko, czy faktycznie nagrali ten album, aby podkreślić swoją dojrzałość i umilać ludziom obiady? Przy takim przeznaczeniu „About Now” sprawdzi się znakomicie.

Sailing, Slinky, Abort Now, Cabarete, Graceful Branch, McKenzie Portage, Litlle Pagoda, Tea In The Tiananmen Square, Puerto Plata