Ytinamuh - dziś premiera najnowszej płyty Natalii Kordiak

Autor: 
mat. wydawcy
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Czas ogłosić kolejne premiery płytowe w katalogu FSRecords. Dziś na płytowy rynek trafia najnowszy album Natalii Kordiak – Ytinamuh.

Kim jest Natalia Kordiak od kilku lat wiemy. To wokalistka, kompozytorka i liderka, której udaje się tworzyć muzykę w oderwaniu od przykrych jazzowych gorsetów i wszechogarniającej skłonności do banalnego widzenia damskiego głosu jako ozdoby w repertuarze standardowym. Choć nie można pomnieć, że jest gruntownie wykształconą wokalistka.

Unikatowość jej muzyki zapowiadała już pierwsza płyta wydana przed laty zatytułowana Bajka, teraz czas na album drugi, zatytułowany Ytinamuh. Płyta została nagrana w takim samym składzie jak album poprzedni. Na saksofonach Przemysław Chmiel, Mateusz Kołakowski za klawiaturą fortepianu, Alan Wykpisz – kontrabas, gitara basowa oraz Grzegorz Pałka – perkusja.

Ytinamuh, jak celnie zauważa włoski krytyk Ettore Garzia, to cykl kompozycji-improwizacji na temat człowieczeństwa  z fragmentami wierszy sytuujących się pomiędzy fikcją, psychozą a kondycją egzystencjalną, zaczerpniętych z nośnej poezji Ayn Rand, Olgi Tokarczuk, Jolanty Brach-Czainy, Sylvii Plath i samej Kordiak, w których głos mieści się w zmiennym twórczym świetle, czasem swobodnie frunący czasem cierpiący kiedy indziej alienujący, bajkowy lub pikowany przez żywą elektronikę.”

Premiera koncertowa płyty jest już za nami i odbyła się podczas tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar. Od dzisiaj album dostępny jest w wersji CD oraz DNL poprzez profil wydawcy w platformie Bandcamp, a wkrótce też pewnie i w wybranych internetowych stacjonarnych sklepach płytowych.

Tagi: