Vijay Iyer Trio i jego nowy album Compassion jest na rynku.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne wydawcy

Na najnowszy album tria Vijay Iyera czekały całe rzesze miłośników jazzu. Płyta Compassion jest na rynku od 2 lutego 2024, a poniżej entuzjastyczny tekst zapowiadający wydanie płyty, jaki wyszedł zapewne spod piór działu promocji wydawcy. Teraz już będziemy wiedzieć co mysleć o płycie i jaka jest jej pozycja w przestrzni jazzowej zanim jej posłuchamy. Tak wic zapinamy pasy i włączamy współczucie.

"Pianista i kompozytor Vijay Iyer po wydanej dla ECM płycie Uneasy w 2021 r prezentuje Compassion - kolejny album nagrany w trio wspólnie z basistką Lindą May Han Oh i perkusistą Tyshawnem Soreyem. „The New York Times” uchwycił szczególne cechy tej grupy, wskazując na wielki talent tria do grania „z niebywałą elastycznościa i olśniewającą przejrzystością… jednocześnie podsycając rodzaj wewnętrznego napięcia. Kluczowa dla tej równowagi jest  zdolność muzyków do łączenia się ze sobą niemal telepatycznie”.

Compassion, ósme wydawnictwo Iyera w ECM jako lidera, kontynuuje jego dążenie do odkrywania nowych rozwiązań,  nawiązując jednocześnie do twórczości cenionych przez niego muzyków - z których dwóch od dawna jest związanych z wytwórnią ECM (Chock Corea i Roscoe Mitchell). Album zawiera potężną interpretację utworu „Overjoyed” Steviego Wondera, który Iyer wybrał jako pośredni hołd dla zmarłego Chicka Corei. Drugim “ukłonem” jest „Nonaah” – burzliwy utwór awangardowego saksofonisty Roscoe Mitchella, będącego od dawna mentorem Iyera.  Własne kompozycje Iyera są melodyjne, rytmiczne i  orzeźwiające, począwszy od utworu tytułowego po pełne emocji nagrania  „Tempest” i „Ghostrumental”. Album został wyprodukowany przez Manfreda Eichera i Vijaya Iyera."

 

Tagi: