UNSOUND w Londynie i krakowskie zapowiedzi

Autor: 
Redakcja

Choć muzyka nie ma paszportu z przyjemnością informujemy, że za sprawą krakowskiego festiwalu UNSOUND londyńczycy będą mieli okazję usłyszeć na żywo muzykę Pianohooligana, Starej Rzeki, Anny Zaradny, Roberta Piotrowicza, BNNT i Sinfonietty Cracovi. Od 26 do 29 września odbywać się będzie UNSOUND London!

Co trzeci widz krakowskiego Unsoundu jest Brytyjczykiem. Stworzenie edycji w stolicy Zjednoczonego Królestwa było więc naturalnym krokiem rozwoju znakomitej polskiej imprezy, która z powodzeniem realizuje już siostrzany festiwal w Nowym Jorku oraz na Białorusi. W Londynie zaprezentowany zostanie m.in. premierowy utwór „Concealed” Demdike Stare. Po przeszło 30-letniej przerwie zagra na wyspach pionier ambientu Lustmord. Sercem festiwalu jest jednak prezentacja nowej, polskiej muzyki oraz spotkanie muzyków znad Wisły z twórcami z Wielkiej Brytanii.

Koncerty odbywać będą się w BFI South Bank, LSO St Luke’s, Corsica Studios i Cafe Oto.
Szczegółowy program koncertów dostępny jest tutaj

KRAKÓW
XI edycja krakowskiego Unsoundu odbędzie się w dniach 13-20 października. Tematem festiwalu jest w tym roku Zakłucenia (INTERFERENCE). Wśród potwierdzonych już gości festiwalu znaleźli się m.in. Fire! Matsa Gustafssona, Julianna Barwick, James Ferraro, Robert Rich, Forest Swords i wielu, wielu innych.

Jednym z festiwalowych projektów specjalnych będzie światowa premiera nowego projektu JACASZKA i KWARTLUDIUM zatytułowanego „CATALOGUE DES ARBRES". Projekt powstał w wyniku fascynacji artystów światem natury, nawiązuje również do  kompozycji Oliviera Messiaena „Catalogue d’Oiseaux” przekładającej śpiew ptaków na język muzyki. Brzmienie utworu Jacaszka i Kwartludium oparte jest na nagraniach terenowych, improwizacji instrumentalnej oraz fragmentach kompozycji Messiaena.

FRAGMENTS from Mickey Todiwala on Vimeo.

ZOSTAW TĘ KOMÓRKĘ! SŁUCHAJ!
Dodatkowo krakowski festiwal postanowił przeprowadzić eksperyment: organizatorzy zapowiedzieli, że nie będą wydawać przedstawicielom mediów akredytacji fotograficznych a także będą nakłaniać widzów do zaniechania fotografowania koncertów komórkami w ramach motywu przewodniego „Interference”. „Chcemy skłonić publiczność do skupienia się na przeżywanej chwili i uszanowania przeżyć innych” tłumaczy dyrektor artystyczny – Mat Schulz. „Chcielibyśmy zakwestionować tendencję do odruchowego umieszczania zdjęć i nagrań video z koncertów w sieci – na portalach społecznościowych, czy platformach streamingowych; wprowadzić krótkotrwałe zakłócenie w ciągłą inwazję obrazu, który stał się głównym narzędziem współczesnej komunikacji. Nie zamierzamy egzekwować tej zasady za pośrednictwem pracowników ochrony, ale mamy nadzieję, że przerodzi się to w oddolną akcję festiwalowej społeczności – jeśli zobaczycie kogoś kto lekceważy tę zasadę robiąc zdjęcia lub nagrywając filmy, poproście ich by przestali".
Szczegóły dotyczące krakowskiego Unsoundu dostępne są tutaj.

Tagi: